Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
środa 27 października 2021
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty

Samorząd Miasta Grybowa ku pamięci śp. mjr Józefa Oleksiewicza

mjr_jozef_oleksiewicz_1

Szanowni Mieszkańcy Miasta Grybowa. Z głębokim smutkiem Samorząd Miasta Grybowa przyjął wiadomość o śmierci naszego rodaka, śp. mjr Józefa Oleksiewicza, byłego mieszkańca Grybowa.

Pan Józef Oleksiewicz zmarł 11 kwietnia 2020 roku w wieku 91 lat. Na wieczną wartę odszedł żołnierz Armii Krajowej (pseudonim: “Malina”, “Groźny”, “Tatar”) i prawdopodobnie jeden z ostatnich żyjących członków I Pułku Strzelców Podhalańskich.

Pan Józef urodził się w roku 1929, w Grybowie, w rodzinie, która wychowała wszystkie swoje dzieci w umiłowaniu Ojczyzny i szacunku do stosunkowo nie tak dawno odzyskanej przez Polskę niepodległości. Zatem gdy wybuchła II wojna światowa, starsi bracia niezwłocznie zaangażowali się w walkę z niemieckim okupantem. Pan Józef był dopiero nastoletnim chłopcem, ale kiedy odkrył przypadkowo, że w stodole rodziców przechowywana jest broń, również i on zaangażował się do pracy konspiracyjnej. Zbyt młody, aby złożyć przysięgę Armii Krajowej, złożył honorowe “przyrzeczenie” i pod pseudonimem “Malina” zaczął pracować jako łącznik oddziału Franciszka Paszka “Kmicica”. W czasie pełnionej służby był dwukrotnie ranny. W roku 1944 jego oddział wszedł w skład I Pułku Strzelców Podhalańskich AK.

Po zakończeniu II wojny światowej, Pan Józef nie przerwał swojej walki niepodległościowej i jako działacz zbrojnego podziemia wraz z kolegami z oddziału AK ukrywał się w lasach.

W roku 1945 nie ujawnił swojej działalności a tym samym nie skorzystał z amnestii. Powodem tego było ostrzeżenie, jakie otrzymał od swojego dowódcy “Kmicica”. “Kmicic” mimo dobrowolnego ujawnienia, został zesłany na Syberię. Zdołał jednak uciec z transportu i dzięki temu ostrzegł swoich ludzi o mających się odbyć masowych aresztowaniach.

Pan Józef znany już wówczas pod pseudonimem “Groźny”, wstąpił do oddziału kpt. Jana Dubaniowskiego “Salwy”, również żołnierza AK, który nie złożył broni, ale walczył nadal nawiązując kontakt z NSZ. Pod dowództwem “Salwy”, Pan Józef założył samodzielny oddział partyzancki. Żołnierze jego oddziału rekrutowali się w przeważającej mierze z byłych żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

Kiedy powoli okazywało się, że walka zbrojnego podziemia nie przyniesie zamierzonego rezultatu, Pan Józef ujawnił się w dniu 10 marca 1947 roku wraz z większością podwładnych kpt. Jana Dubaniowskiego. Prawie niezwłocznie, bo w dniu 13 maja 1947 roku został aresztowany i skazany na trzy lata więzienia. Wyrok odbywał w więzieniu na Montelupich w Krakowie. W roku 1949 otrzymał zwolnienie warunkowe, ale po miesiącu przebywania na wolności, został ponownie aresztowany. Ponownie trafił do więzienia na Montelupich, ale po pewnym czasie został przewieziony do bardzo ciężkiego Obozu Pracy Więźniów w Jaworznie gdzie był represjonowany jako zdrajca i kolaborant. Z Obozu został zwolniony w dniu 15 czerwca 1950 roku. Wówczas wyjechał do Obornik Śląskich aby następnie osiąść na stałe na Dolnym Śląsku. Inwigilacja Pana Józefa ze strony służb bezpieczeństwa trwała praktycznie do roku 1976. Kilkakrotnie był wzywany na UB we Wrocławiu oraz otrzymał status chemika zwiadowcy, co oznaczało, że w razie ataku atomowego byłby wysłany na pierwszą linię frontu i skazany na największe promieniowanie.

Doceniając osobisty wkład Pana Józefa w odzyskanie przez Polskę niepodległości, jego walkę i poświęcenie dla Ojczyzny, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, w roku 2011 nadał mu stopień kapitana Wojska Polskiego.

W roku 2014 Prezydent RP odznaczył Pana Józefa Oleksiewicza Krzyżem z mieczami Orderu Krzyża Niepodległości.

Drodzy Mieszkańcy!

W dniu 11 kwietnia 2020 roku odszedł człowiek, który swoją niezłomną postawą prezentowaną zarówno w czasie II wojny światowej jak i po jej zakończeniu, daje nam wszystkim prawdziwą lekcję patriotyzmu. Lekcję napisaną własnym życiem, poświęceniem i wiernością dla wyznawanych idei. Czujemy dumę z faktu, że Pan Józef pochodził z Ziemi Grybowskiej, że wychowała go nasza grybowska rodzina, że wszystko to co przekazano mu o w młodości umiał zachować i cenić przez całe swoje życie.

W imieniu Samorządu Miasta Grybów jak i swoim własnym, pragnę złożyć Rodzinie oraz przyjaciołom śp. mjr Józefa Oleksiewicza wyrazy głębokiego współczucia. Cześć Jego pamięci! Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

Józef Góra
Przewodniczący Rady Miejskiej w Grybowie

Paweł Fyda
Burmistrz Miasta Grybów

źródło i fot.: UM Grybów

mjr_jozef_oleksiewicz_1

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Turystyka

Najładniejszy widok na Ptaszkową jest z parku linowego! (TV)

m38-park-linowy-Ptaszkowa-nowy-sacz-3W8A9470

Od dzisiaj, tj. 20 kwietnia można korzystać z oferty parku linowego w Ptaszkowej znajdującego się na terenie Centrum Sportów Zimowych. Ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii SARS-CoV-2 obowiązuje rezerwacja telefoniczna. Warto skorzystać z uroków tego niezwykłego miejsca!

Reklama2

Centrum sportów zimowych Ptaszkowa Grybów - noclegi, park linowy, trasy biegowe

Wydarzenia

Dom Wczasowy Szczyt

Reklama

Studio projektowe Bobowa
Katalog firm
hydro_jack_wojtaczka_poprawiony_3do2

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

m26-pomoc-drogowa-DAMCAR-Grybow-Bobowa

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam Car 1100px 100dpi

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

kosmopell_logo_white_bg_small

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

bednarz_plansza_filmy_v2

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

ex2

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

logo_burnat_2014_png

Market Budowlany BURNAT


Waldemar Burnat

Tel. 501 504 465 (Bogoniowice) lub 508 314 138 (Gromnik)

Strona internetowa: www.burnat.info

Ogłoszenia
talento_bus-partner

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

ogloszenie_elektropartner_46493769_1174564572692736_476059771431026688_n

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Professional welder,Welding automotive part in a car factory.

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Two workers fixing pipes with manometer on high pressure system at factory

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

minaitura_ogloszenie

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w „nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Electric Metal Welding Closeup Photo. Welding Works.

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

steel-pipelines-cables-plant_1359-146

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

logo_smx_desing

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

m20190131_141231

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: