Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
czwartek 09 grudnia 2021

Norwedzy ugościli młodzież z Grybowa

70921025_722409314850073_2538324714158292992_n

Ach, co to była za czas… Tak w skrócie podsumować można to, co działo się na norweskiej wyspie Midsund – mówią uczestnicy projektu Erasmus+ ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Grybowie, którzy w dniach 22-28 września 2019 roku wzięli udział w wymianie międzynarodowej.

W ramach projektu Erasmus + pt. „Our planet, Our future” uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Grybowie wraz z opiekunami: Dyrektor Anną Maślak,  Katarzyną Chronowską oraz koordynatorem projektu Magdaleną Janusz uczestniczyli w wymianie międzynarodowej w Norwegii.

Podczas pięciu dni spędzonych na malowniczej wyspie Midsund uczniowie i nauczyciele z Polski, Grecji, Włoch, Hiszpanii nie tylko się integrowali, wymieniali doświadczeniami, zwiedzali, ale także mieli okazję poznać system edukacji i wizytować tamtejszą szkołę. Tygodniowy pobyt był przede wszystkim czasem podnoszenia swoich kompetencji językowych.

W pierwszym dniu pobytu w Midsund uczniowie mieli okazję wraz z gospodarzami uczestniczyć w zajęciach w tamtejszej szkole. Podczas oficjalnego powitania każdy z uczestniczących krajów zaprezentował swój region, miejscowość, kulturę. Wysłuchaliśmy także prezentacji  na temat głównych zagrożeń ekologicznych naszej planety oraz sposobów walki z nimi. Nie obyło się też bez pamiątek od gospodarzy. Następnie uczniowie tamtejszej szkoły wraz ze swoimi mentorami przygotowali dla wszystkich wykwintny obiad. Kolejne godziny to czas spędzony w rodzinach, a wieczorem miała miejsce wspólna integracyjna zabawa.

W drugim dniu udaliśmy się szlakiem Drogi Atlantyckiej. Widoki zapierały nam dech w piersiach. Droga Atlantycka to bowiem niezwykłe dzieło drogowe, tworzące system mostów i grobli. Jadąc nią, ma się wrażenie podróży przez otwarty ocean. Aby nieco „ochłonąć”, udaliśmy się do miejscowości Kristiansund, by popływać nieco w tamtejszym Aquaparku. Wisienką na torcie było zwiedzanie drugiego co do wielkości portu Norwegii – Kristiansund.

Trzeci dzień to wyprawa w lokalne góry. Choć nie dziwna nam wysokość, to w osłupienie wprawiło nas to, w jaki sposób uczniowie norweskiej szkoły zdobywają lokalne szczyty. Gospodarze z lekkością kozicy wbiegają po schodach na wierzchołek góry. W tym dniu zdobyliśmy dwa szczyty, a widoki, jakie mięliśmy okazję zobaczyć, ponownie wzbudziły w nas ogromny zachwyt.

Kolejny dzień przyniósł nam wyprawę do malowniczej miejscowości Alesund. Górskie szczyty wynurzające się z fiordu to raj dla miłośników gór. Piękne krajobrazy podziwialiśmy z platformy widokowej. Wcześniej jednak udaliśmy się do oceanarium, gdzie zostaliśmy podzieleni na mniejsze grupy. Uczestniczyliśmy tam w żywej lekcji biologii, więc anatomia i fizjologia ryb od teraz nie będzie już dla nas żadnym problemem. Mieliśmy również okazję spróbować swoich sił w gastronomii (prawie jak w programie „Master chef”) i pod okiem kucharzy  przyrządzić dania, oczywiście na bazie ryb. Degustacja naszych potraw odbyła się podczas wspólnego obiadu.

W ostatnim dniu pobytu w Norwegii udaliśmy się do pobliskiego portu, gdzie odbyliśmy rejs statkiem, łowiliśmy ryby, pływaliśmy w kajakach oraz przyrządzaliśmy ryby z warzywami.

Wieczorem przyszedł czas na podsumowanie tygodniowego pobytu. Podczas uroczystej kolacji otrzymaliśmy certyfikaty, wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia i zakończyliśmy nasz pobyt na wyspie. W godzinach wieczornych udaliśmy się promem do miejscowości Molde, skąd rano wylecieliśmy do Polski.

Podróż do Norwegii okazała się wspaniałym czasem, pełnym przygód i spotkań. Gościnność rodzin, u których nocowaliśmy, przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Troszczyli się o nas w każdym dniu pobytu.

Do Polski wróciliśmy z bagażem wspomnień, prezentami dla najbliższych oraz z łezką w oku, że wspaniała przygoda dobiegła końca.

 


 

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Turystyka

Funkcjonalne wiaty rowerowe zdobią Grybów i Ptaszkową

m6-wiaty-przystankowe-Grybow-Ptaszkowa-3W8A2690

Nowoczesne i funkcjonalne wiaty rowerowe nie tylko zdobią ale również są wsparciem dla miłośników kolarstwa górskiego i szosowego. Dzięki współpracy samorządów Miasta Grybowa, Gminy Grybów oraz stowarzyszenia LGD Korona Sądecka, dwie takie wiaty będą służyć rowerzystom, którzy zawitają do Grybowa oraz Ptaszkowej. 

Reklama2

Itnet24 - rozwiązania informatyczne

Wydarzenia

AF Constructions

Reklama

Studio projektowe Bobowa
Katalog firm
studio_ideal

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

hydro_jack_wojtaczka_poprawiony_3do2

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

m26-pomoc-drogowa-DAMCAR-Grybow-Bobowa

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam Car 1100px 100dpi

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

kosmopell_logo_white_bg_small

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

bednarz_plansza_filmy_v2

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

ex2

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia
talento_bus-partner

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

ogloszenie_elektropartner_46493769_1174564572692736_476059771431026688_n

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Professional welder,Welding automotive part in a car factory.

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Two workers fixing pipes with manometer on high pressure system at factory

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

minaitura_ogloszenie

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w „nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Electric Metal Welding Closeup Photo. Welding Works.

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

steel-pipelines-cables-plant_1359-146

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

logo_smx_desing

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

m20190131_141231

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: