Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
piątek 06 grudnia 2019

Jan Duda: „Bezpieczeństwo jest niezwykle istotne”

71557904_987561231591150_9000749476582785024_o

Bezpieczeństwo to temat rzeka, jednak w ostatnich latach bardzo popularny. Mówią o nim wszyscy, kto z nas lub z naszych rodzin nie uczestniczył w zdarzeniu drogowym, nie potrzebował pomocy medycznej, interwencji straży pożarnej czy dzielnicowego. Bezpieczeństwo to także ochrona przeciwpowodziowa, zapobieganie suszy. Co zatem ma do zaoferowania Prawo i Sprawiedliwość w tej kwestii? Na to pytanie odpowiada Jan Duda, poseł na Sejm RP.

Redaktor: Panie pośle, w programie Prawa i Sprawiedliwości dużo uwagi poświęca się kwestiom inwestycji infrastrukturalnych i szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Jan Duda, Poseł na Sejm RP: Są to sprawy niezwykle istotne dla nas, zresztą zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, czy bezpieczeństwa na drogach pozostaje w ścisłym związku z programami budowy i modernizacji infrastruktury. To są tematy, które wymykają się z tradycyjnych podziałów politycznych i nie wywołują tak zasadniczych sporów w publicznych dyskusjach. Uważam jednak, że to co nas różni od innych formacji politycznych, to determinacja z jaką chcemy finansować zadania publiczne w tym obszarze. Jesteśmy gotowi na realizację ważnych, dużych a co za tym idzie kosztownych projektów. Aby nie być gołosłownym, niedawno zaktualizowaliśmy Program Budowy Dróg Krajowych (z perspektywą do 2025 r.). To w nim, po znacznym zwiększeniu limitu wydatków, zawarte są m.in. gwarancje przebudowy sądeczanki, czyli drogi z Nowego Sącza do Brzeska. Oprócz tego, znaczne środki (38 mld zł do 2028 r.) wydane zostaną na rozbudowę i modernizację dróg lokalnych z powołanego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości Funduszu Dróg Samorządowych. Wreszcie program Mosty dla Regionów o budżecie 2,3 mld zł, wspierający system komunikacyjny w całej Polsce. Co z tego będziemy mieć u nas? Właśnie rozpoczęła się budowa mostu w Kurowie na trasie wyżej wspomnianej sądeczanki, a wkrótce przystąpimy do budowy trzeciego mostu na Dunajcu w Nowym Sączu.

Red.: A jakie są inne propozycje czy plany dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom?

Jan Duda, Poseł na Sejm RP: Chcemy znaczącego wzmocnienia bezpieczeństwa mieszkańców w małych miastach i wsiach. W tym celu przywracamy w tych miejscowościach zlikwidowane komisariaty czy posterunki policji i wkrótce będziemy przywracać kolejne. Chcemy też jakościowej zmiany w systemie ratunkowej pomocy medycznej, tak aby standardem był dojazd karetki pogotowia do każdej polskiej wsi w kwadrans, a w wyjątkowych miejscach czy sytuacjach maksymalnie do pół godziny. Przy tej okazji warto wspomnieć o realizowanym obecnie przez Ministerstwo Zdrowia programie wymiany ambulansów. To 200 nowych karetek dla ratownictwa medycznego i dodam tylko, że z tej puli sądeckie pogotowie kilka dni temu otrzymało 400 tys. zł.

Red.: Powiedzmy jeszcze kilka słów o ratownictwie pożarowym i powodziowym.

Jan Duda, Poseł na Sejm RP: Bezpieczeństwo przeciwpożarowe i to mówię z zadowoleniem, utrzymuje się na wysokim poziomie, również z uwagi na ogromną aktywność i sprawność działających na wsi, niekiedy też w miastach, ochotniczych straży pożarnych. Przede wszystkim chcemy znacznie mocniej wkomponować ochotnicze straże pożarne w system bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Planujemy szeroko zakrojone działania, polegające na zakupie nowych wozów strażackich, wdrożeniu programów szkoleniowych, wreszcie na zmianach prawnych, rozwiązujących systemowo status strażaków-ochotników w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Co do zakupów nowego sprzętu, realizowane są one z kilku źródeł, przede wszystkim z „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych”, który powstał w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod opieką merytoryczną Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (w ten sposób udało się zakupiono 400 wozów za blisko 300 mln zł). Tylko w tym miesiącu Wojewoda Piotr Ćwik i Marszałek Województwa Witold Kozłowski przekazali ponad milion złotych z tego funduszu na zakup samochodów dla sześciu małopolskich jednostek OSP (m.in. w Męcinie, Szalowej i w Nowym Sączu – Biegonicach; nieco wcześniej nowe wozy ratowniczo-gaśnicze trafiły do Brzeznej i Gołkowic). Ważną rolę w tym programie odgrywają samorządy, które przekazały na ten cel, jako wkład własny, ponad 115 mln zł. Ponad 100 mln zł pochodzi z narodowego oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, natomiast 52 mln zł zostały przekazane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach dotacji na wspieranie jednostek OSP. Są też inne fundusze centralne, z jednego z nich niedawno sfinansowano zakup samochodu dla OSP Łabowa za 300 tys. zł.

Red.: A co się tyczy zabezpieczenia powodziowego?

Jan Duda, Poseł na Sejm RP: Zacznę od tego, że sprawność działania systemu ratownictwa powinna iść w parze z rozwiązaniami trwale zabezpieczającymi nas przed powodzią. Muszę przyznać, że będąc członkiem Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wielu ich podkomisji, ten temat jest mi szczególnie bliski. Zabezpieczenie przed powodzią integralnie łączy się z coraz częstszym niestety problemem braku wody i występującymi niemal cyklicznie suszami. Nasz rząd przyjął założenia do Programu przeciwdziałania niedoborowi wody. Jest to projekt budowy za ok. 10 mld zł blisko stu zbiorników i stopni wodnych, dzięki czemu możliwe będzie zatrzymanie dwukrotnie większego niż obecnie odpływu wody z polskich rzek. Dla zobrazowania tego problemu wystarczy wspomnieć, że Polska to jeden z najuboższych krajów pod względem zasobów wody słodkiej w Europie i pod tym względem jesteśmy porównywani z Egiptem. Czas najwyższy, aby w tej sytuacji jak najprędzej wdrożyć program retencji. Budowa zbiorników wodnych zatrzymujących wodę, a także odbudowa zbiorników małej retencji oprócz zabezpieczenia przed powodzią, pozwoli gromadzić wodę w okresie zimowo-wiosennym, kiedy zwykle jest jej więcej, a następnie wykorzystywać w sezonie letnim, kiedy występują jej deficyty. Dzięki temu możemy też wzbogacić ofertę rekreacyjną i turystyczną w miejscach powstawania nowych akwenów, czy pozyskiwać czystą, odnawialną energię.

Red.: Czy ma Pan jakieś konkretne propozycje w zakresie tego programu?

Jan Duda, Poseł na Sejm RP: Tak, w nadchodzącej kadencji parlamentu będę wspierał propozycje nowelizacji prawa, przewidujące ułatwienia przy budowie zbiorników, w tym także dla rolników. Chcę by możliwe było między innymi zwolnienie rolników z obowiązku uzyskiwania zgód przy zakładaniu niewielkich stawów, na przykład o powierzchni do 1 hektara. W takich sytuacjach będę postulował, aby wystarczało samo zgłoszenie zamiaru budowy zbiornika. Dodam, że w obecnym stanie prawnym takie ułatwienie co prawda występuje, ale tylko dla zbiorników 20-krotnie mniejszych.

 


 

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Turystyka

Kolejowi turyści z Podkarpacia w natarciu!

17-IMG_4250

W ostatnią sobotę września (tj. 28.09.br.) uruchomiony został pilotażowy, jednorazowy kurs z Jasła do Krynicy obsługiwany przez Koleje Małopolskie. Nowoczesny skład, mimo iż najdłuższy, już na wysokości Gorlic/Zagórzan wypełnił się do ostatniego miejsca.

Reklama2

FPON Stróże 1%

Wydarzenia

Itnet24 - rozwiązania informatyczne
Katalog firm
bednarz_plansza_filmy_v2

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

logo_polinwestycje_JPG_900x600

Pol-Inwestycje Andrzej Obrzut


tel: 881 328 135

mail: biuro@polinwestycje.pl

nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

logoprocalculo_jpg_male

Biuro Rachunkowe Pro Calculo


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

m_logo_mservice

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

logo_gabinet_stepien_ewa_tlo

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

atex-logo

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

ex2

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia
Electric Metal Welding Closeup Photo. Welding Works.

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

steel-pipelines-cables-plant_1359-146

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

logo_smx_desing

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

m20190131_141231

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.

Logo OK Polska

Przedsiębiorstwo Budowlane szuka pracowników! Atrakcyjne warunki!

Firma OK-Polska Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o. z siedzibą w Gogolinie przy ul. Kasztanowej 2a zajmuje się realizacją konstrukcji żelbetowych na terenie: Niemiec, Holandii, Danii, Polski.

miniatura_Zestaw Renault + Naczepa przerzut

Ciągnik siodłowy Renault Premium 400 + naczepa do przerzutu ACTM

Do sprzedania zestaw: Ciągnik siodłowy Renault Premium 400 + Naczepa ACTM. Samochód sprawny, sporadycznie używany ze względu iż nie trudnimy się transportem, prowadzimy firmę budowlaną-posiadamy dwa przerzuty z czego jeden oferowany na niniejszym ogłoszeniu jest nam zbędny. Opony w dobrym stanie do jazdy.

dom_alabaster_sprzedaz_ptaszkowa_z_dzialka

Ptaszkowa: dom wolnostojący wraz z działką (16 arów) – OKAZJA

Do sprzedania dom wolnostojący (stan surowy zamknięty) wybudowany z projektu „Dom Alabaster” z wykonaną zmianą (zwiększono przestrzeń garażową dodając kotłownię). Dom leży na działce 16 arów, w bardzo dobrej lokalizacji tuż przy drodze krajowej nr 28 (Nowy Sącz-Grybów-Gorlice).

34138237_1022252667931540_1214332102351257600_n

Zagubiono kluczki od VW. Pomożecie? Czeka nagroda

Dnia 01 czerwca ok godz: 13 w sklepie „Delikatesy Centrum w Kąclowej” zaginął klucz od samochodu widoczny na zdjęciu. Jeśli ktoś go znalazł proszę o zwrot do kasy sklepu. Dla uczciwego znalazcy przewidziano nagrodę.

dowod_rejestracyjny_zagubiono

Zaginęły dokumenty wraz z prawem jazdy. Na znalazcę czeka nagroda!

Zaginął dowód rejestracyjny do Renault Megane III, o numerze KNS 4949F. W środku znajduję się polisa OC samochodu oraz prawo jazdy osoby, która pożyczyła ten samochód. Znalazcę bardzo proszę o kontakt, nr tel: 510418798. Na znalazcę czeka nagroda.

harddrive-2619020_960_720

Odzyskiwanie danych – Grybów, Bobowa, Gorlice, Nowy Sącz, Jasło

Świadczymy usługi związane z odzyskiwaniem danych z dysków twardych, kart pamięci, pamięci przenośnych (pendrive) i innych elektronicznych nośników informacji. Specjalizujemy się w uszkodzeniach logicznych.


Partnerzy i reklamodawcy: