Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
środa 22 września 2021
PWSZ oferta edukacyjna

Grybowscy uczniowie z wizytą w Rumunii

71701283_1623209087810737_9193014842934427648_n

W dniach od 29 września do 5 października 2019r. młodzież z klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Grybowie, realizując mobilność w ramach projektu Erasmus+ Fit for Future (Gotowi na przyszłość), odbyła podróż do Rumunii wraz z opiekunami: Małgorzatą Grucą oraz Anetą Korzeniowską, a pod patronatem koordynatorki projektu – Magdaleny Janusz.

W spotkaniu uczestniczyli także uczniowie i nauczyciele z Litwy, Portugalii, Rumunii, Turcji i Włoch. Podczas sześciodniowego pobytu w Rumunii na uczestników projektu czekało wiele atrakcji oraz zadań do realizacji. Gospodarze przygotowali bardzo ciekawy i różnorodny program pobytu, który miał formę podróży przez Rumunię.

Pobyt w Rumunii zapoczątkowała konferencja prasowa z władzami miasta, podczas której uczniowie oraz nauczyciele mogli zadać pytania lokalnym włodarzom i przedstawicielom edukacji. Potem odbyło się zwiedzanie miasta, a następnie goście udali się do szkoły w Dichiseni (mieści się ona w dwu znacznie oddalonych od siebie budynkach), gdzie tradycyjnie zostali powitani chlebem i solą, obejrzeli specjalnie przygotowaną część artystyczną, wzięli udział w zabawach integracyjnych (uczyli się rumuńskiego słownictwa, tańca, śpiewali piosenkę o szczęściu i zdrowiu). Następnie wzięli udział w warsztatach, których celem było zbudowanie w międzynarodowych grupach „bezpiecznej konstrukcji” dla spadającego z wysokości jajka. Goście zwiedzili także szkołę, obejrzeli pracownie, poznali uczniów i nauczycieli. Na uczestników czekał także poczęstunek w postaci tradycyjnych rumuńskich wypieków oraz rękodzielnicze upominki. Interesująca była także wizyta w wielkoobszarowym gospodarstwie, gdzie uprawia się wiele gatunków zbóż.

Zaraz po wizycie w szkole uczniowie w międzynarodowych grupach złożyli wizyty w domach młodych Rumunów, aby poznać warunki ich życia, rodziny, kulturę, tradycję oraz otoczenie, w jakim się uczą i spędzają wolny czas. W tym samym czasie nauczyciele zwiedzali zabytki sztuki sakralnej (głównie monastyry). Podczas wycieczki mogli wymienić się swoimi doświadczeniami pedagogicznymi, poznać warsztat pracy i bazę dydaktyczną kolegów z Rumunii oraz innych krajów.
Uczestnicy płynęli także promem do Bułgarii, aby zwiedzić winnicę i winiarnię (Ostrov), tam byli również w muzeum wina, degustowali owoce oraz świeżo wyciśnięte soki winogronowe. Wieczorem odbyła się prezentacja kuchni poszczególnych krajów – gotowanie w plenerze, wspólne biesiadowanie przy tradycyjnie nakrytych stołach. Polska młodzież zaprezentowała do degustacji pierogi (własnoręcznie lepione przez wszystkich uczestników i gotowane na miejscu – prawie 200 sztuk!) – z ziemniakami i serem; z kapustą; z kapustą i grzybami; z makiem, serem i bakaliami; z kaszą gryczaną i bryndzą; z wędzoną śliwką – okraszone cebulką lub masłem. Umiejętności kulinarne młodzieży spotkały się z uznaniem członków innych ekip, a samo danie zostało szybko spałaszowane.
Kolejny dzień obfitował w nie mniejsze atrakcje. Uczestnicy udali się w długą podróż przez Rumunię – niemalże 500km – aż po Transylwanię. Po drodze mieli okazję do sprawdzenia swojej sprawności fizycznej w parku linowym oraz manualnej w warsztacie garncarza, gdzie wyrabia się tradycyjną rumuńską ceramikę. Ogromne emocje uczestników wzbudził przejazd Trasą Transfogarską (Karpacką) – przepiękne, zapierające dech w piersiach krajobrazy górskie, poprzecinane wstęgami serpentyn i mnóstwem tuneli w górskich zboczach; surowy i dziki krajobraz, gdzieniegdzie urozmaicony ogromnymi stadami owiec i pojedynczymi domami; niedźwiedź przy szosie (raczej niecodzienny współcześnie widok) – kontrast pomiędzy współczesną technicyzacją życia a dzikością natury i surowością życia w górach.

Następnym przystankiem była Alba Iulia, gdzie uczniowie odnaleźli w katolickiej katedrze ślady związków polsko-rumuńskich – sarkofag Izabelli Jagiellonki – żony Jana Zapolyi – władcy Siedmiogrodu. W ramach wyrażania się poprzez sztukę młodzież malowała mandale – było to znakomite ćwiczenie kreatywności, dokładności i koncentracji – świetna technika relaksacyjna. Uczestnicy projektu zwiedzili także kopalnię soli (Turda Salina). Ostatnim etapem zaplanowanej przez gospodarzy podróży była Transylwania. Uczestnicy zwiedzili miasto Timișoara oraz miejscowość Bran. Niestety, nie udało się obejrzeć wnętrz legendarnego zamku hrabiego Draculi z powodu opóźnienia w podróży – ale to znak, że do Rumunii trzeba wrócić.

Na zakończenie odbyła się uroczysta kolacja, podczas której nastąpiło przekazanie elementów projektowych przez drużyny z różnych krajów. Młodzież z Polski zawiozła do Rumunii Happy Robota (zbudowanego z klocków lego przez dzieci w Szkole Podstawowej nr 1 w Grybowie). Projekt został zaliczony – robot odbył daleką podróż w całości i zadziałał! Został z aplauzem przyjęty przez pozostałych uczestników. Ponadto, ekipy z różnych krajów zaprezentowały efekty swojej pracy, tj. Image of Happiness i wymieniły się nimi tak, aby kolejna grupa mogła wyhaftować swoją wizję szczęścia. Wszystkie ekipy otrzymały także efekt końcowy projektu realizowanego w Rumunii, czyli książki kucharskie z tradycyjnymi przepisami kulinarnymi z krajów pochodzenia uczestników spotkania. Wręczono także certyfikaty uczestnictwa w tej części projektu.

Każda podróż ma swoje nieprzewidziane zwroty akcji – miała i ta: opóźniony samolot, spóźnienie na przesiadkę, przedłużona odprawa bagażowa i zagubiona walizka. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, a młodzież wykazała się cierpliwością, sprytem, odpornością na stres oraz poczuciem humoru – czyli założenia projektu zostały zrealizowane.

Z podróży do Rumunii uczniowie wrócili niewątpliwie bogatsi o nowe doświadczenia edukacyjne, ale także wzbogacili kompetencje kluczowe, jakże niezbędne we współczesnym świecie. Poznali architekturę, zabytki, krajobraz, bogatą kulturę i tradycję Rumunii (nawet kuchnię – rumuńskie ciorby, mamałyga, telemea, covrigi czy papanasi towarzyszyły im na każdym kroku), ale przede wszystkim warunki, w jakich wzrastają i edukują się ich rówieśnicy w tym kraju. Mieli okazję pracować w międzynarodowych grupach, musieli skutecznie się komunikować w języku obcym, aby osiągnąć efekt końcowy – czyli wykonać powierzone zadanie. Dzielili się skutecznie swoją wiedzą i doświadczeniem, realizując projekty – robili to we współpracy, z uśmiechem i humorem. Mieli okazję kształcić kreatywność oraz poczucie estetyki. Na pewno było to bardzo potrzebne i niezwykle pożądane doświadczenie i dla uczniów, i dla nauczycieli – którzy wspólnie muszą się mierzyć z nadchodzącą przyszłością i wciąż wyposażać się w coraz to nowe narzędzia, aby się na nią przygotować.


Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Turystyka

Najładniejszy widok na Ptaszkową jest z parku linowego! (TV)

m38-park-linowy-Ptaszkowa-nowy-sacz-3W8A9470

Od dzisiaj, tj. 20 kwietnia można korzystać z oferty parku linowego w Ptaszkowej znajdującego się na terenie Centrum Sportów Zimowych. Ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii SARS-CoV-2 obowiązuje rezerwacja telefoniczna. Warto skorzystać z uroków tego niezwykłego miejsca!

Reklama2

Centrum sportów zimowych Ptaszkowa Grybów - noclegi, park linowy, trasy biegowe

Wydarzenia

Auto-Complex w Nowym Sączu dealer Kia, Suzuki, Subaru
Katalog firm
hydro_jack_wojtaczka_poprawiony_3do2

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

m26-pomoc-drogowa-DAMCAR-Grybow-Bobowa

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam Car 1100px 100dpi

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

kosmopell_logo_white_bg_small

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

bednarz_plansza_filmy_v2

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

ex2

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

logo_burnat_2014_png

Market Budowlany BURNAT


Waldemar Burnat

Tel. 501 504 465 (Bogoniowice) lub 508 314 138 (Gromnik)

Strona internetowa: www.burnat.info

Ogłoszenia
talento_bus-partner

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

ogloszenie_elektropartner_46493769_1174564572692736_476059771431026688_n

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Professional welder,Welding automotive part in a car factory.

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Two workers fixing pipes with manometer on high pressure system at factory

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

minaitura_ogloszenie

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w „nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Electric Metal Welding Closeup Photo. Welding Works.

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

steel-pipelines-cables-plant_1359-146

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

logo_smx_desing

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

m20190131_141231

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: