Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
piątek 06 grudnia 2019

Jak upoważnić kogoś do konta bankowego

jak-upowaznic-kogos-do-konta-bankowego

Zastanawiasz się, jak upoważnić kogoś do konta bankowego? Wystarczy, że stworzysz pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem bankowym i zawrzesz w nim prawa, które będzie posiadała osoba trzecia. Pamiętaj, że upoważnienie do konta bankowego nie daje pełnego prawa do dysponowania rachunkiem. Posiadacz takiego dokumentu nie weźmie na nasze konto pożyczki ani nie zlikwiduje całkowicie rachunku.

Pełnomocnictwo a upoważnienie do konta bankowego – czym różnią się od siebie?

Każdy posiadacz rachunku ROR może udzielić prawa do dysponowania nim osobie trzeciej. Może to zrobić poprzez pełnomocnictwo lub upoważnienie. Czym różnią się te dwa dokumenty? Pełnomocnictwo wyraża wolę mocującego, z kolei upoważnienie przyzwala osobom trzecim wykonywać czynności w imieniu upoważniającego.

Aby oba dokumenty były ważne, musi je podpisać właściciel konta bankowego. Co ważne, może on udzielić prawa do konta osobie niepełnoletniej. W takim przypadku rachunkiem zarządza rodzic lub opiekun dziecka.

Pamiętajmy, że upoważnienie czy pełnomocnictwo dają nam ograniczone prawa. Nie możemy np. sięgnąć po pożyczki online czy kredyty bankowe, nawet jeśli nasza zdolność kredytowa na to pozwala. Nie możemy również wykorzystać prawa do zamknięcia rachunku. Zlikwidować rachunek może wyłącznie właściciel konta.

Co daje pełnomocnictwo do konta bankowego?

Istnieje kilka pełnomocnictw, które określają, jakie możliwości ma współwłaściciel konta bankowego. Należą do nich:

 • pełnomocnictwo ogólne – osoba, która je otrzyma, może składać zlecenia związane z czynnościami, do których prawo ma sam posiadacz konta;
 • pełnomocnictwo określonego rodzaju – pełnomocnik może wykonywać jedynie te czynności, do których został upoważniony. Przykładem może być wykonanie przelewu na określoną kwotę;
 • >pełnomocnictwo jednorazowe – upoważnienie do wykonania określonej operacji lub dyspozycji związanej z kontem.

Istotną rzeczą jest to, że żaden z powyższych dokumentów nie daje pełnomocnikowi całkowitego prawa do zarządzania kontem bankowym.

Jak napisać upoważnienie do konta bankowego?

Aby przekazać osobie trzeciej dostęp do naszego konta bankowego, powinniśmy stworzyć pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem bankowym. Jest to dokument, w którym należy zawrzeć wszelkie informacje dotyczące praw, jakie udzielamy osobie trzeciej w związku z dostępem do naszego konta. Dokument ten jest tak samo ważny, jak umowa pożyczki, którą podpisujemy, ubiegając się o dodatkowe pieniądze. Upoważnienie do konta bankowego powinno zawierać:

– dane właściciela rachunku bankowego, czyli imię, nazwisko, numer PESEL lub numer dowodu osobistego;
– dane pełnomocnika – również są to: imię, nazwisko, numer PESEL lub numer dowodu osobistego;
– zakres pełnomocnictwa;
– podpisy mocodawcy i pełnomocnika, o ile wymaga ich bank.

Czy pełnomocnik do konta odpowiada za długi?

Mając uprawnienia do konta bankowego osoby trzeciej możemy się zastanawiać, czy pełnomocnik do konta odpowiada również za długi, które są z nim powiązane. Nie musimy się martwić, ponieważ istnieje prawo chroniące w takich sytuacjach zarówno pełnomocnika, jak i mocodawcę. W związku z tym żadna ze stron nie zostanie objęta długami po zmarłym właścicielu rachunku, nawet gdyby windykator czy komornik pełnili już swoje działania związane z przejęciem rachunku.

Upoważnienie do konta bankowego po śmierci

Co się dzieje w momencie śmierci właściciela konta, do którego byliśmy upoważnieni? Tracimy prawo do dyspozycji danym rachunkiem bankowym. Istnieje możliwość zabezpieczenia się przed taką sytuacją. Wystarczy, że posiadacz konta skorzysta z dyspozycji wkładem na wypadek śmierci i określi, komu po jego śmierci będą przysługiwały prawa.

Jeśli zmarły nie wyznaczył osoby, która powinna przejąć zawartość konta bankowego w wyniku jego śmierci, pieniądze zgromadzone na rachunku powinny zostać rozdysponowane między spadkobierców. Aby mogło do tego dojść, spadkobiercy muszą przedłożyć w banku sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo poświadczenie dziedziczenia sporządzone notarialnie. Spadkobiercy zwykle otrzymują część majątku proporcjonalną do udziału w spadku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy konto bankowe było współdzielone z małżonkiem. Wtedy wdowiec czy wdowa otrzymują połowę pieniędzy z rachunku.

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Turystyka

Kolejowi turyści z Podkarpacia w natarciu!

17-IMG_4250

W ostatnią sobotę września (tj. 28.09.br.) uruchomiony został pilotażowy, jednorazowy kurs z Jasła do Krynicy obsługiwany przez Koleje Małopolskie. Nowoczesny skład, mimo iż najdłuższy, już na wysokości Gorlic/Zagórzan wypełnił się do ostatniego miejsca.

Reklama2

Centrum Handlowe Gołąbkowice - Prażmowskiego 11, Nowy Sącz

Wydarzenia

Komora normobaryczna Wielopole
Katalog firm
bednarz_plansza_filmy_v2

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

logo_polinwestycje_JPG_900x600

Pol-Inwestycje Andrzej Obrzut


tel: 881 328 135

mail: biuro@polinwestycje.pl

nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

logoprocalculo_jpg_male

Biuro Rachunkowe Pro Calculo


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

m_logo_mservice

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

logo_gabinet_stepien_ewa_tlo

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

atex-logo

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

ex2

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia
Electric Metal Welding Closeup Photo. Welding Works.

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

steel-pipelines-cables-plant_1359-146

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

logo_smx_desing

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

m20190131_141231

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.

Logo OK Polska

Przedsiębiorstwo Budowlane szuka pracowników! Atrakcyjne warunki!

Firma OK-Polska Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o. z siedzibą w Gogolinie przy ul. Kasztanowej 2a zajmuje się realizacją konstrukcji żelbetowych na terenie: Niemiec, Holandii, Danii, Polski.

miniatura_Zestaw Renault + Naczepa przerzut

Ciągnik siodłowy Renault Premium 400 + naczepa do przerzutu ACTM

Do sprzedania zestaw: Ciągnik siodłowy Renault Premium 400 + Naczepa ACTM. Samochód sprawny, sporadycznie używany ze względu iż nie trudnimy się transportem, prowadzimy firmę budowlaną-posiadamy dwa przerzuty z czego jeden oferowany na niniejszym ogłoszeniu jest nam zbędny. Opony w dobrym stanie do jazdy.

dom_alabaster_sprzedaz_ptaszkowa_z_dzialka

Ptaszkowa: dom wolnostojący wraz z działką (16 arów) – OKAZJA

Do sprzedania dom wolnostojący (stan surowy zamknięty) wybudowany z projektu „Dom Alabaster” z wykonaną zmianą (zwiększono przestrzeń garażową dodając kotłownię). Dom leży na działce 16 arów, w bardzo dobrej lokalizacji tuż przy drodze krajowej nr 28 (Nowy Sącz-Grybów-Gorlice).

34138237_1022252667931540_1214332102351257600_n

Zagubiono kluczki od VW. Pomożecie? Czeka nagroda

Dnia 01 czerwca ok godz: 13 w sklepie „Delikatesy Centrum w Kąclowej” zaginął klucz od samochodu widoczny na zdjęciu. Jeśli ktoś go znalazł proszę o zwrot do kasy sklepu. Dla uczciwego znalazcy przewidziano nagrodę.

dowod_rejestracyjny_zagubiono

Zaginęły dokumenty wraz z prawem jazdy. Na znalazcę czeka nagroda!

Zaginął dowód rejestracyjny do Renault Megane III, o numerze KNS 4949F. W środku znajduję się polisa OC samochodu oraz prawo jazdy osoby, która pożyczyła ten samochód. Znalazcę bardzo proszę o kontakt, nr tel: 510418798. Na znalazcę czeka nagroda.

harddrive-2619020_960_720

Odzyskiwanie danych – Grybów, Bobowa, Gorlice, Nowy Sącz, Jasło

Świadczymy usługi związane z odzyskiwaniem danych z dysków twardych, kart pamięci, pamięci przenośnych (pendrive) i innych elektronicznych nośników informacji. Specjalizujemy się w uszkodzeniach logicznych.


Partnerzy i reklamodawcy: