Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
piątek 22 listopada 2019

Przedawnienie pożyczki – kiedy pożyczka ulega przedawnieniu?

Time is money concept with clock and dollars

Przedawnienie pożyczki to termin określony przez przepisy prawne. Czas, po którym dług może się przedawnić, określa art. 118 Kodeksu cywilnego. Jeżeli wierzyciel nie dokonał egzekucji długu w terminie oznaczonym w umowie pożyczki, przedawnienie pożyczki prywatnej nastąpi po 6 latach, natomiast pożyczki udzielonej przez instytucje pozabankowe już po upływie 3 lat.

Przedawnienie pożyczki – na czym polega?

Przedawnienie pożyczki, na przykład pożyczki na raty dostępnej na stronie Askredyt.pl, to termin, który określają przepisy prawne zawarte w Kodeksie cywilnym. Polega ono na tym, iż osoba zalegająca ze spłatą zobowiązania finansowego, uchyla się od konieczności przymusowego uregulowania długu u wierzyciela, jeżeli upłynął czas, w którym to wierzyciel miał możliwość egzekwowania długu.

Przedawnienie pożyczki prywatnej przebiega na zupełnie odmiennych zasadach niż przedawnienie pożyczki udzielanej przez instytucje pozabankowe. Przedawnienie pożyczki jest również zależne od sporządzonej przez obie strony umowy pożyczki, formy regulowania zobowiązania finansowego. Bardzo istotny element stanowi też umowa główna będąca potwierdzeniem zawarcia pożyczki. Bez tego dokumentu egzekwowanie długu oraz jego przedawnienie może być bardzo skomplikowane.

Termin przedawnienia pożyczki

Pojęcie przedawnienia pożyczki definiuje art. 118 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z przepisami prawnymi, termin przedawnienia wynosi sześć lat, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej. Oznacza to, że po upływie sześciu lat przedawnieniu ulegają pożyczki prywatne, czyli udzielone na przykład przez członka rodziny. Z kolei zobowiązanie finansowe, pod postacią pożyczki pozabankowej przedawnia się po upływie trzech lat. Taki okres przedstawia art. 118 Kc: przedawnienie świadczeń okresowych oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata.

Czas określony przez przepisy prawne nie jest liczony od dnia zawarcia głównej umowy pożyczki. Przedawnienie długu liczy się od ostatecznego terminu spłaty pożyczki. Przykład: Pożyczka została zaciągnięta 1 października 2008 roku, a okres jej spłaty wynosił 5 lat. Dług powinien więc być uregulowany do 1 października 2013 roku. Pożyczkobiorca nie spłacił jednak pożyczki w określonym terminie. Przedawnienie pożyczki jest więc liczone od 1 października 2013 roku. Jeśli pożyczka była związana z działalnością gospodarczą, przedawniła się po 1 października 2016 roku. Jeżeli natomiast zobowiązania finansowego udzieliła osoba prywatna, przedawnienie nastąpi po 1 października 2019 roku.

Zgodnie z powyższym, przedawnienie pożyczki następuje dokładnie kolejnego dnia po zakończeniu okresu wskazanego w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 119 Kodeksu cywilnego termin przedawnienia pożyczki nie może być przedłużony ani skrócony przez czynność prawną. Oznacza to, że dzień ostatecznego terminu zwrotu pożyczki stanowi jedyny termin rozpoczęcia liczenia odpowiedniego czasu do przedawnienia długu, który określany jest przez przepisy prawne.

Przedawnienie umowy pożyczki – przepisy prawne

Zgodnie z art. 723 Kodeksu cywilnego, jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest określony w umowie, pożyczkobiorca ma obowiązek spłaty zobowiązania finansowego w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez pożyczkodawcę. Oznacza to, iż firma pożyczkowa lub osoba prywatna udzielająca pożyczki ma prawo upominać się o pieniądze jeszcze przez następne 6 tygodni. Jest to okres, w którym należy zwrócić środki finansowe, jeżeli termin spłaty nie jest oznaczony. Jeśli pożyczkodawca to zrobił, dopiero od końca tego okresu liczony jest czas przedawnienia pożyczki.

Pożyczkobiorca powinien mieć na uwadze fakt, że trochę inne zasady niż powyżej, obowiązują w przypadku pożyczki ratalnej. Przedawnienie jest wówczas liczone dla każdej z rat oddzielnie. Oznacza to, że definitywny czas spłaty każdej z rat ma wyznaczony termin i od tego dnia liczy się przedawnienie raty.

Bardzo istotny jest fakt, iż przedawnienie pożyczki nie jest jednoznaczne ze zniknięciem długu. Jeżeli następuje przedawnienie, wierzyciel nie ma prawa egzekwować długu od pożyczkobiorcy za pośrednictwem firmy windykacyjnej czy komornika. Przepisy prawne pozwalają jednak pożyczkodawcy na umieszczenie dłużnika w bazie BIK.

Przerwanie biegu przedawnienia pożyczki

Bieg przedawnienia pożyczki może zostać przerwany przez wierzyciela. Ma on możliwość podjęcia następujących działań w tym celu:

 • próby negocjacji z pożyczkobiorcą,
 • zlecenia mediacji z dłużnikiem,
 • wszczęcia egzekucji komorniczej,
 • wszczęcia egzekucji windykacyjnej,
 • zgłoszenia wniosku o klauzulę wykonalności,
 • zgłoszenia upadłości dłużnika.

Zgodnie z art. 124 Kodeksu cywilnego, skutkiem przerwania biegu przedawnienia pożyczki, jest rozpoczęcie biegu przedawnienia na nowo. Jeżeli przedawnienie zostało przerwane przez czynność w postępowaniu sądowym lub przed innym organem uprawnionym do rozpoznawania spraw przedawnienia, przedawnienie nie rozpoczyna się do momentu, w którym postępowanie nie zostanie zakończone.

Przedawnienie pożyczki – wady i zalety

Zalety:

 • po przedawnieniu pożyczki, wierzyciel nie ma prawa egzekwować długu za pośrednictwem firmy windykacyjnej czy komornika.

Wady:

 • bieg przedawnienia pożyczki może zostać przerwany,
 • musi upłynąć określony czas, by przedawnienie pożyczki mogło nastąpić,
 • przedawnienie pożyczki nie jest jednoznaczne z anulowaniem długu,
 • nie ma możliwości przedłużenia lub skrócenia terminu przedawnienia pożyczki,
 • przedawnienie pożyczki prywatnej następuje po innym czasie niż pożyczki od firmy pożyczkowej.

Bieg przedawnienia pożyczki – podsumowanie

  Przedawnienie pożyczki posiada znacznie więcej wad niż zalet. Nie jest on jednoznaczny z anulowaniem długu. Chroni jedynie dłużnika przed egzekwowaniem długu za pośrednictwem firmy windykacyjnej czy komornika. Czas, który musi upłynąć, by przedawnienie pożyczki mogło nastąpić, jest zależny od rodzaju udzielonej pożyczki.

 

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Turystyka

Kolejowi turyści z Podkarpacia w natarciu!

17-IMG_4250

W ostatnią sobotę września (tj. 28.09.br.) uruchomiony został pilotażowy, jednorazowy kurs z Jasła do Krynicy obsługiwany przez Koleje Małopolskie. Nowoczesny skład, mimo iż najdłuższy, już na wysokości Gorlic/Zagórzan wypełnił się do ostatniego miejsca.

Reklama2

Centrum Handlowe Gołąbkowice - Prażmowskiego 11, Nowy Sącz

Wydarzenia

Komora normobaryczna Wielopole
Katalog firm
bednarz_plansza_filmy_v2

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

logo_polinwestycje_JPG_900x600

Pol-Inwestycje Andrzej Obrzut


tel: 881 328 135

mail: biuro@polinwestycje.pl

nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

logoprocalculo_jpg_male

Biuro Rachunkowe Pro Calculo


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

m_logo_mservice

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

logo_gabinet_stepien_ewa_tlo

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

atex-logo

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

ex2

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia
Electric Metal Welding Closeup Photo. Welding Works.

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

steel-pipelines-cables-plant_1359-146

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

logo_smx_desing

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

m20190131_141231

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.

Logo OK Polska

Przedsiębiorstwo Budowlane szuka pracowników! Atrakcyjne warunki!

Firma OK-Polska Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o. z siedzibą w Gogolinie przy ul. Kasztanowej 2a zajmuje się realizacją konstrukcji żelbetowych na terenie: Niemiec, Holandii, Danii, Polski.

miniatura_Zestaw Renault + Naczepa przerzut

Ciągnik siodłowy Renault Premium 400 + naczepa do przerzutu ACTM

Do sprzedania zestaw: Ciągnik siodłowy Renault Premium 400 + Naczepa ACTM. Samochód sprawny, sporadycznie używany ze względu iż nie trudnimy się transportem, prowadzimy firmę budowlaną-posiadamy dwa przerzuty z czego jeden oferowany na niniejszym ogłoszeniu jest nam zbędny. Opony w dobrym stanie do jazdy.

dom_alabaster_sprzedaz_ptaszkowa_z_dzialka

Ptaszkowa: dom wolnostojący wraz z działką (16 arów) – OKAZJA

Do sprzedania dom wolnostojący (stan surowy zamknięty) wybudowany z projektu „Dom Alabaster” z wykonaną zmianą (zwiększono przestrzeń garażową dodając kotłownię). Dom leży na działce 16 arów, w bardzo dobrej lokalizacji tuż przy drodze krajowej nr 28 (Nowy Sącz-Grybów-Gorlice).

34138237_1022252667931540_1214332102351257600_n

Zagubiono kluczki od VW. Pomożecie? Czeka nagroda

Dnia 01 czerwca ok godz: 13 w sklepie „Delikatesy Centrum w Kąclowej” zaginął klucz od samochodu widoczny na zdjęciu. Jeśli ktoś go znalazł proszę o zwrot do kasy sklepu. Dla uczciwego znalazcy przewidziano nagrodę.

dowod_rejestracyjny_zagubiono

Zaginęły dokumenty wraz z prawem jazdy. Na znalazcę czeka nagroda!

Zaginął dowód rejestracyjny do Renault Megane III, o numerze KNS 4949F. W środku znajduję się polisa OC samochodu oraz prawo jazdy osoby, która pożyczyła ten samochód. Znalazcę bardzo proszę o kontakt, nr tel: 510418798. Na znalazcę czeka nagroda.

harddrive-2619020_960_720

Odzyskiwanie danych – Grybów, Bobowa, Gorlice, Nowy Sącz, Jasło

Świadczymy usługi związane z odzyskiwaniem danych z dysków twardych, kart pamięci, pamięci przenośnych (pendrive) i innych elektronicznych nośników informacji. Specjalizujemy się w uszkodzeniach logicznych.


Partnerzy i reklamodawcy: