Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
czwartek 26 kwietnia 2018

Zawieszenie działalności gospodarczej – to musisz wiedzieć!

pieniadze-kasa-zlotowka-sxc-660

Właściciel firmy, który z różnych względów chce wstrzymać jej prowadzenie, nie musi likwidować przedsiębiorstwa, bowiem każdy, kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą ma prawo zawiesić ją na okres od 30 dni do 24 miesięcy.

Takie rozwiązanie pozwala przedsiębiorcy zmniejszyć opłaty związane z wykonywaną działalnością przy jednoczesnym zachowaniu istnienia firmy – podpowiadają eksperci z bosspozyczka.pl

Jeśli zdarzy się, że przedsiębiorca nie wznowi działalności przed upływem dwóch lat, to wówczas jego wpis zostanie wykreślony z rejestru. Co istotne, zawieszenie działalności nie może nastąpić wcześniej niż w dniu złożenia wniosku. Ten, kto zdecydował się na zawieszenie funkcjonowania swojej firmy nie może wykonywać działalności gospodarczej w obszarze w którym została ona zawieszona i osiągać z tego tytułu przychodów.

Porada! Jeśli wykonujesz działalność gospodarczą w różnych formach prawnych, to może zawiesić prowadzenie firmy w jednej z nich. Ten, kto zawiesza działalność gospodarczą nie przestaje być jednak przedsiębiorcą, a zarówno zawieszenie, jak i wznowienie działalności następuje na wniosek tego, kto taki druk składa – wyjaśniają doradcy z bosspozyczka.pl

Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej możesz złożyć:

 • przez Internet przy użyciu podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, podpisem osobistym o którym mowa w przepisach dotyczących dowodów osobistych, albo inną metodą akceptowalną przez CEIDG pozwalającą w jednoznaczny sposób zidentyfikować osobę, która taki wniosek składa,
 • listem poleconym (wówczas wypełniony wniosek musi zostać opatrzony Twoim notarialnie poświadczonym podpisem),
 • osobiście we właściwym urzędzie miasta lub gminy.

Wskazówka! Jeśli wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej będzie niepoprawny, to w przypadku wypełniania go online otrzymasz taką informację natychmiast. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku tych osób, które wysyłają druk listem poleconym lub składają go osobiście – wówczas właściwy organ administracyjny wzywa do skorygowania lub uzupełniania wniosku w terminie 7 dni roboczych licząc od daty otrzymania informacji o jego niepoprawności.

Przedsiębiorca, który zawiesił bieżącą działalność gospodarczą ma prawo:

 • wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu,
 • przyjmować należności lub regulować te zobowiązania, które powstały przed datą złożenia wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej,
 • zbywać własne środki trwałe i wyposażenie, \
 • uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem działalności gospodarczej,
 • wywiązywać się ze wszystkich obowiązków, które nakłada na niego prawo,
 • osiągać dochody z działalności niezwiązanej z zawieszeniem firmy.

Warto wiedzieć, że nawet przedsiębiorca, który obecnie nie prowadzi działalności może zostać poddany kontroli skarbowej na zasadach przewidzianych dla tych, którzy ją wykonują.

Zawieszenie działalności a zawarte umowy i zwalnianie pracowników
Nim zdecydujesz się zawiesić prowadzoną działalność weź pod uwagę wszystkie zobowiązania cywilnoprawne, zawarte umowy i porozumienia. Z reguły wszelkiego rodzaju umowy opatrzone są odpowiednimi przepisami dotyczącymi okresu ich wypowiedzenia, by uniknąć nieporozumień warto zapoznać się z tymi formalnościami i ich dopełnić przed zawieszeniem działalności gospodarczej. Nawet jeśli zawarte przez nas porozumienia nie nakładają na nas obowiązku ich wypowiedzenia w formie pisemnej, to warto się na to zdecydować.

W przypadku umowy zlecenie możesz wypowiedzieć ją w każdym momencie, masz jednak obowiązek zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wywiązania się z niego; jeżeli zlecenie miało charakter odpłatny, to w takim przypadku osobie, która je wykonuje musisz zapłacić kwotę, której wysokość odpowiada dotychczasowym czynnościom zleceniobiorcy. W przypadku umowy o dzieło dopóki nie zostanie ono ukończone możesz odstąpić od umowy w każdym momencie (musisz jednak zapłacić umówione wcześniej wynagrodzenie).

Ważne!

Zawiesić działalność gospodarczą może jedynie ten przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników (osoby przebywające na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym w myśl obowiązujących przepisów pozostają naszymi pracownikami). Przez „niezatrudnianie pracowników” rozumie się właściciela firmy, który nie nawiązał stosunku pracy z pracownikami w rozumieniu zawartym w Kodeksie pracy, co oznacza, że w przypadku zatrudniania osób na umowę zlecenie czy umowę o dzieło (dotyczy to również umów agencyjnych) nie mamy obowiązku rozwiązywania z nimi umów w momencie zawieszania działalności gospodarczej.

Zawieszenie działalności gospodarczej a ubezpieczenie

Przedsiębiorca, który decyduje się na zawieszenie działalności gospodarczej może przystąpić do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego i dobrowolnie opłacać na nie składki. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy nie ma on innego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń (np. z tytułu umowy zlecenia).

Pamiętaj jednak, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie masz możliwości dobrowolnego opłacania składki wypadkowej i chorobowej (prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych wygasa po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego).

Ubezpieczenie zdrowotne możesz uzyskać:

 • rejestrując się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna (po spełnieniu określonych warunków),
 • przez zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka rodziny,
 • przez uzyskanie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Zawieszenie działalności gospodarczej a opieka nad dzieckiem
Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą dłużej niż 6 miesięcy może zawiesić ją w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. We wspomnianym przypadku działalność może zostać zawieszona nawet na okres do 3 lat, opieka nie może trwać jednak dłużej niż do zakończenia roku kalendarzowego w którym dziecko kończy 6 lat.

W uzasadnionych sytuacjach (np. wówczas, gdy dziecko z powodu stanu zdrowia wymaga osobistej opieki osoby prowadzącej działalność) czas ten może zostać wydłużony na okres do 6 lat, jednak nie dłużej niż do momentu ukończenia przez dziecko 18 roku życia

Ważne!
W omawianym przypadku wydłużenie czasu sprawowanej opieki musi być uzasadnione z formalnego punktu widzenia orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Więcej przydatnych dla przedsiębiorcy porad znajdziesz na https://bosspozyczka.pl/

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Katalog firm
nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: [email protected]

logoprocalculo_jpg_male

Biuro Rachunkowe Pro Calculo


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

m_logo_mservice

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

logo_gabinet_stepien_ewa_tlo

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

atex-logo

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

ex2

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

logotyp_optimar

Optimar – Biuro Rachunkowe


Mariola Janusz

Tel. 535-558-318

Strona internetowa: www.optimar-bobowa.pl

logo_burnat_2014_png

Market Budowlany BURNAT


Waldemar Burnat

Tel. 501 504 465 (Bogoniowice) lub 508 314 138 (Gromnik)

Strona internetowa: www.burnat.info

hydroteh

Hydrotech


Daniel Warzecha

509 918 105

Strona internetowa: www.hydrotech-bobowa.com

1779872_485066811604452_425519645_n

Serwis Komputerowy ITNET24


Marcin Wojna

18 47 91 202

Strona internetowa: www.itnet24.pl

Ogłoszenia
indeks

Poszukujemy księgowej lub firmy która rozliczy małą firmę za 2017 rok

Poszukujemy firmy, która rozliczy do 30 kwietnia 2018 roku cały poprzedni rok w małej firmie. Miesięcznie 10-25 dokumentów. Rachunkowość uproszczona. Bez kasy fiskalnej. Brak samochodu czy kosztów związanych z transportem. Jedynie jest kilka amortyzacji sprzętu elektrofonicznego.

Bilbord_TLC praca_grybow24

Gorlicka firma TLC szuka pracowników!

Międzynarodowa firma działającą w sektorze produkcji lekkich konstrukcji stalowych zatrudni, osoby na stanowiska:

Oddam 6-tygodniowego pieska w dobre ręce!

Oddam małego pieska w dobre ręce!

Oddam w dobre ręce 6 tygodniowego bardzo sympatycznego pieska, ponieważ nie mogę go zatrzymać u siebie. Chętnych proszę o kontakt pod nr telefonu 667 116 199. Pieska można odebrać w Grybowie.      

m21-IMG_4653

Wynajmę lokale użytkowe w centrum Grybowa

Do wynajęcia pozostają trzy lokale użytkowe: 50m² (jedno pomieszczenie na parterze), 36m² (jedno pomieszczenie na I piętrze) oraz 40m² (dwa pomieszczenia na I piętrze). Wszystkie lokale mieszczą się w pięknie odrestaurowanej i zmodernizowanej kamienicy w ścisłym centrum Grybowa – przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 981 z drogą krajową nr 28.

praca

Praca sezonowa – kucharz, pomoc kucharza, sprzedawca

Przyjmiemy do pracy na stanowisku sprzedaż (wynagrodzenie 2600zł), pomoc kuchenna (wynagrodzenie 3000zł) oraz kucharz (wynagrodzenie 7000-9000zł). Zapewniamy obiad pracowniczy oraz nocleg. Praca sezonowa. Więcej informacji pod numerem 609 464 028 lub mailowo [email protected] Zapraszamy.

praca

Poszukiwany księgowy oraz kadrowy!

Przedsiębiorstwo Przewozowo-Handlowe LIBROPOL z Siedlisk (gmina Bobowa) w związku z dynamicznym rozwojem firmy poszukuje chętnych do pracy na stanowiskach administracyjnych w zakresie księgowym i kadrowym.

miniatura_ogloszenie_praca_polwar

PRACA dla niterów konstrukcji stalowych

Niterów konstrukcji stalowych, do pracy za granicą, zatrudni spółka. Więcej informacji pod numerem telefonu: 502 525 717.

mIMG_7495

WYNAJMĘ: lokal użytkowy przy głównej ulicy w centrum Grybowa

Wynajmę lokal użytkowy o powierzchni 58 m2, wraz z łazienką  przy jednej z głównych ulic miasta Grybowa. Tel. 663 – 377 – 320 

ziemia

Przyjmę ziemię

Przyjmę ziemię (nie gruz) na działkę w miejscowości Siedliska (gmina Bobowa, niedaleko remizy OSP). Chętne osoby proszone są o kontakt telefoniczny pod numerem 519 177 720 lub 506 533 800.

mIMG_1136

Sprzedam atrakcyjną działkę!

Na sprzedaż atrakcyjna 10-arowa działka w kształcie prostokąta zlokalizowana w Bobowej przy ulicy Słonecznej, dojazd drogą asfaltową. Działka posiada wszelkie media, roztacza się z niej bardzo ładny widok na pasmo Pogórza. Okazyjna cena!


Partnerzy i reklamodawcy: