Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
czwartek 21 lutego 2019

Zawieszenie działalności gospodarczej – to musisz wiedzieć!

pieniadze-kasa-zlotowka-sxc-660

Właściciel firmy, który z różnych względów chce wstrzymać jej prowadzenie, nie musi likwidować przedsiębiorstwa, bowiem każdy, kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą ma prawo zawiesić ją na okres od 30 dni do 24 miesięcy.

Takie rozwiązanie pozwala przedsiębiorcy zmniejszyć opłaty związane z wykonywaną działalnością przy jednoczesnym zachowaniu istnienia firmy – podpowiadają eksperci z bosspozyczka.pl

Jeśli zdarzy się, że przedsiębiorca nie wznowi działalności przed upływem dwóch lat, to wówczas jego wpis zostanie wykreślony z rejestru. Co istotne, zawieszenie działalności nie może nastąpić wcześniej niż w dniu złożenia wniosku. Ten, kto zdecydował się na zawieszenie funkcjonowania swojej firmy nie może wykonywać działalności gospodarczej w obszarze w którym została ona zawieszona i osiągać z tego tytułu przychodów.

Porada! Jeśli wykonujesz działalność gospodarczą w różnych formach prawnych, to może zawiesić prowadzenie firmy w jednej z nich. Ten, kto zawiesza działalność gospodarczą nie przestaje być jednak przedsiębiorcą, a zarówno zawieszenie, jak i wznowienie działalności następuje na wniosek tego, kto taki druk składa – wyjaśniają doradcy z bosspozyczka.pl

Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej możesz złożyć:

 • przez Internet przy użyciu podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, podpisem osobistym o którym mowa w przepisach dotyczących dowodów osobistych, albo inną metodą akceptowalną przez CEIDG pozwalającą w jednoznaczny sposób zidentyfikować osobę, która taki wniosek składa,
 • listem poleconym (wówczas wypełniony wniosek musi zostać opatrzony Twoim notarialnie poświadczonym podpisem),
 • osobiście we właściwym urzędzie miasta lub gminy.

Wskazówka! Jeśli wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej będzie niepoprawny, to w przypadku wypełniania go online otrzymasz taką informację natychmiast. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku tych osób, które wysyłają druk listem poleconym lub składają go osobiście – wówczas właściwy organ administracyjny wzywa do skorygowania lub uzupełniania wniosku w terminie 7 dni roboczych licząc od daty otrzymania informacji o jego niepoprawności.

Przedsiębiorca, który zawiesił bieżącą działalność gospodarczą ma prawo:

 • wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu,
 • przyjmować należności lub regulować te zobowiązania, które powstały przed datą złożenia wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej,
 • zbywać własne środki trwałe i wyposażenie, \
 • uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem działalności gospodarczej,
 • wywiązywać się ze wszystkich obowiązków, które nakłada na niego prawo,
 • osiągać dochody z działalności niezwiązanej z zawieszeniem firmy.

Warto wiedzieć, że nawet przedsiębiorca, który obecnie nie prowadzi działalności może zostać poddany kontroli skarbowej na zasadach przewidzianych dla tych, którzy ją wykonują.

Zawieszenie działalności a zawarte umowy i zwalnianie pracowników
Nim zdecydujesz się zawiesić prowadzoną działalność weź pod uwagę wszystkie zobowiązania cywilnoprawne, zawarte umowy i porozumienia. Z reguły wszelkiego rodzaju umowy opatrzone są odpowiednimi przepisami dotyczącymi okresu ich wypowiedzenia, by uniknąć nieporozumień warto zapoznać się z tymi formalnościami i ich dopełnić przed zawieszeniem działalności gospodarczej. Nawet jeśli zawarte przez nas porozumienia nie nakładają na nas obowiązku ich wypowiedzenia w formie pisemnej, to warto się na to zdecydować.

W przypadku umowy zlecenie możesz wypowiedzieć ją w każdym momencie, masz jednak obowiązek zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wywiązania się z niego; jeżeli zlecenie miało charakter odpłatny, to w takim przypadku osobie, która je wykonuje musisz zapłacić kwotę, której wysokość odpowiada dotychczasowym czynnościom zleceniobiorcy. W przypadku umowy o dzieło dopóki nie zostanie ono ukończone możesz odstąpić od umowy w każdym momencie (musisz jednak zapłacić umówione wcześniej wynagrodzenie).

Ważne!

Zawiesić działalność gospodarczą może jedynie ten przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników (osoby przebywające na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym w myśl obowiązujących przepisów pozostają naszymi pracownikami). Przez „niezatrudnianie pracowników” rozumie się właściciela firmy, który nie nawiązał stosunku pracy z pracownikami w rozumieniu zawartym w Kodeksie pracy, co oznacza, że w przypadku zatrudniania osób na umowę zlecenie czy umowę o dzieło (dotyczy to również umów agencyjnych) nie mamy obowiązku rozwiązywania z nimi umów w momencie zawieszania działalności gospodarczej.

Zawieszenie działalności gospodarczej a ubezpieczenie

Przedsiębiorca, który decyduje się na zawieszenie działalności gospodarczej może przystąpić do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego i dobrowolnie opłacać na nie składki. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy nie ma on innego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń (np. z tytułu umowy zlecenia).

Pamiętaj jednak, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie masz możliwości dobrowolnego opłacania składki wypadkowej i chorobowej (prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych wygasa po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego).

Ubezpieczenie zdrowotne możesz uzyskać:

 • rejestrując się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna (po spełnieniu określonych warunków),
 • przez zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka rodziny,
 • przez uzyskanie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Zawieszenie działalności gospodarczej a opieka nad dzieckiem
Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą dłużej niż 6 miesięcy może zawiesić ją w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. We wspomnianym przypadku działalność może zostać zawieszona nawet na okres do 3 lat, opieka nie może trwać jednak dłużej niż do zakończenia roku kalendarzowego w którym dziecko kończy 6 lat.

W uzasadnionych sytuacjach (np. wówczas, gdy dziecko z powodu stanu zdrowia wymaga osobistej opieki osoby prowadzącej działalność) czas ten może zostać wydłużony na okres do 6 lat, jednak nie dłużej niż do momentu ukończenia przez dziecko 18 roku życia

Ważne!
W omawianym przypadku wydłużenie czasu sprawowanej opieki musi być uzasadnione z formalnego punktu widzenia orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Więcej przydatnych dla przedsiębiorcy porad znajdziesz na https://bosspozyczka.pl/

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

HotNews

AF Constructions

Wydarzenia

Reklama2

Odzyskiwanie danych

Informator


Turystyka

Można już się ślizgać na lodowisku w Białej Niżnej (TV)

m20-IMG_8656

W czwartek, 6 grudnia br. nastąpiła inauguracja nowego, kolejnego już sezonu na lodowisku Centrum Sportów Zimowych w Białej Niżnej. Lodowisko będzie czynne 7 dni w tygodniu w godzinach od 9 do 21 (ostatnie wejście na ślizgawkę o 19:30).

Ankieta

Sorry, there are no polls available at the moment.

Pogoda

Katalog firm
bednarz_plansza_filmy_v2

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

logo_polinwestycje_JPG_900x600

Pol-Inwestycje Andrzej Obrzut


tel: 881 328 135

mail: biuro@polinwestycje.pl

nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

logoprocalculo_jpg_male

Biuro Rachunkowe Pro Calculo


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

m_logo_mservice

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

logo_gabinet_stepien_ewa_tlo

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

atex-logo

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

ex2

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia
m20190131_141231

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.

Logo OK Polska

Przedsiębiorstwo Budowlane szuka pracowników! Atrakcyjne warunki!

Firma OK-Polska Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o. z siedzibą w Gogolinie przy ul. Kasztanowej 2a zajmuje się realizacją konstrukcji żelbetowych na terenie: Niemiec, Holandii, Danii, Polski.

miniatura_Zestaw Renault + Naczepa przerzut

Ciągnik siodłowy Renault Premium 400 + naczepa do przerzutu ACTM

Do sprzedania zestaw: Ciągnik siodłowy Renault Premium 400 + Naczepa ACTM. Samochód sprawny, sporadycznie używany ze względu iż nie trudnimy się transportem, prowadzimy firmę budowlaną-posiadamy dwa przerzuty z czego jeden oferowany na niniejszym ogłoszeniu jest nam zbędny. Opony w dobrym stanie do jazdy.

dom_alabaster_sprzedaz_ptaszkowa_z_dzialka

Ptaszkowa: dom wolnostojący wraz z działką (16 arów) – OKAZJA

Do sprzedania dom wolnostojący (stan surowy zamknięty) wybudowany z projektu „Dom Alabaster” z wykonaną zmianą (zwiększono przestrzeń garażową dodając kotłownię). Dom leży na działce 16 arów, w bardzo dobrej lokalizacji tuż przy drodze krajowej nr 28 (Nowy Sącz-Grybów-Gorlice).

34138237_1022252667931540_1214332102351257600_n

Zagubiono kluczki od VW. Pomożecie? Czeka nagroda

Dnia 01 czerwca ok godz: 13 w sklepie „Delikatesy Centrum w Kąclowej” zaginął klucz od samochodu widoczny na zdjęciu. Jeśli ktoś go znalazł proszę o zwrot do kasy sklepu. Dla uczciwego znalazcy przewidziano nagrodę.

dowod_rejestracyjny_zagubiono

Zaginęły dokumenty wraz z prawem jazdy. Na znalazcę czeka nagroda!

Zaginął dowód rejestracyjny do Renault Megane III, o numerze KNS 4949F. W środku znajduję się polisa OC samochodu oraz prawo jazdy osoby, która pożyczyła ten samochód. Znalazcę bardzo proszę o kontakt, nr tel: 510418798. Na znalazcę czeka nagroda.

harddrive-2619020_960_720

Odzyskiwanie danych – Grybów, Bobowa, Gorlice, Nowy Sącz, Jasło

Świadczymy usługi związane z odzyskiwaniem danych z dysków twardych, kart pamięci, pamięci przenośnych (pendrive) i innych elektronicznych nośników informacji. Specjalizujemy się w uszkodzeniach logicznych.

indeks

Poszukujemy księgowej lub firmy która rozliczy małą firmę za 2017 rok

Poszukujemy firmy, która rozliczy do 30 kwietnia 2018 roku cały poprzedni rok w małej firmie. Miesięcznie 10-25 dokumentów. Rachunkowość uproszczona. Bez kasy fiskalnej. Brak samochodu czy kosztów związanych z transportem. Jedynie jest kilka amortyzacji sprzętu elektrofonicznego.

Bilbord_TLC praca_grybow24

Gorlicka firma TLC szuka pracowników!

Międzynarodowa firma działającą w sektorze produkcji lekkich konstrukcji stalowych zatrudni, osoby na stanowiska:

Oddam 6-tygodniowego pieska w dobre ręce!

Oddam małego pieska w dobre ręce!

Oddam w dobre ręce 6 tygodniowego bardzo sympatycznego pieska, ponieważ nie mogę go zatrzymać u siebie. Chętnych proszę o kontakt pod nr telefonu 667 116 199. Pieska można odebrać w Grybowie.      


Partnerzy i reklamodawcy: