Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
niedziela 07 marca 2021
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa

Zawieszenie działalności gospodarczej – to musisz wiedzieć!

pieniadze-kasa-zlotowka-sxc-660

Właściciel firmy, który z różnych względów chce wstrzymać jej prowadzenie, nie musi likwidować przedsiębiorstwa, bowiem każdy, kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą ma prawo zawiesić ją na okres od 30 dni do 24 miesięcy.

Takie rozwiązanie pozwala przedsiębiorcy zmniejszyć opłaty związane z wykonywaną działalnością przy jednoczesnym zachowaniu istnienia firmy – podpowiadają eksperci z bosspozyczka.pl

Jeśli zdarzy się, że przedsiębiorca nie wznowi działalności przed upływem dwóch lat, to wówczas jego wpis zostanie wykreślony z rejestru. Co istotne, zawieszenie działalności nie może nastąpić wcześniej niż w dniu złożenia wniosku. Ten, kto zdecydował się na zawieszenie funkcjonowania swojej firmy nie może wykonywać działalności gospodarczej w obszarze w którym została ona zawieszona i osiągać z tego tytułu przychodów.

Porada! Jeśli wykonujesz działalność gospodarczą w różnych formach prawnych, to może zawiesić prowadzenie firmy w jednej z nich. Ten, kto zawiesza działalność gospodarczą nie przestaje być jednak przedsiębiorcą, a zarówno zawieszenie, jak i wznowienie działalności następuje na wniosek tego, kto taki druk składa – wyjaśniają doradcy z bosspozyczka.pl

Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej możesz złożyć:

 • przez Internet przy użyciu podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, podpisem osobistym o którym mowa w przepisach dotyczących dowodów osobistych, albo inną metodą akceptowalną przez CEIDG pozwalającą w jednoznaczny sposób zidentyfikować osobę, która taki wniosek składa,
 • listem poleconym (wówczas wypełniony wniosek musi zostać opatrzony Twoim notarialnie poświadczonym podpisem),
 • osobiście we właściwym urzędzie miasta lub gminy.

Wskazówka! Jeśli wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej będzie niepoprawny, to w przypadku wypełniania go online otrzymasz taką informację natychmiast. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku tych osób, które wysyłają druk listem poleconym lub składają go osobiście – wówczas właściwy organ administracyjny wzywa do skorygowania lub uzupełniania wniosku w terminie 7 dni roboczych licząc od daty otrzymania informacji o jego niepoprawności.

Przedsiębiorca, który zawiesił bieżącą działalność gospodarczą ma prawo:

 • wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu,
 • przyjmować należności lub regulować te zobowiązania, które powstały przed datą złożenia wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej,
 • zbywać własne środki trwałe i wyposażenie, \
 • uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem działalności gospodarczej,
 • wywiązywać się ze wszystkich obowiązków, które nakłada na niego prawo,
 • osiągać dochody z działalności niezwiązanej z zawieszeniem firmy.

Warto wiedzieć, że nawet przedsiębiorca, który obecnie nie prowadzi działalności może zostać poddany kontroli skarbowej na zasadach przewidzianych dla tych, którzy ją wykonują.

Zawieszenie działalności a zawarte umowy i zwalnianie pracowników
Nim zdecydujesz się zawiesić prowadzoną działalność weź pod uwagę wszystkie zobowiązania cywilnoprawne, zawarte umowy i porozumienia. Z reguły wszelkiego rodzaju umowy opatrzone są odpowiednimi przepisami dotyczącymi okresu ich wypowiedzenia, by uniknąć nieporozumień warto zapoznać się z tymi formalnościami i ich dopełnić przed zawieszeniem działalności gospodarczej. Nawet jeśli zawarte przez nas porozumienia nie nakładają na nas obowiązku ich wypowiedzenia w formie pisemnej, to warto się na to zdecydować.

W przypadku umowy zlecenie możesz wypowiedzieć ją w każdym momencie, masz jednak obowiązek zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wywiązania się z niego; jeżeli zlecenie miało charakter odpłatny, to w takim przypadku osobie, która je wykonuje musisz zapłacić kwotę, której wysokość odpowiada dotychczasowym czynnościom zleceniobiorcy. W przypadku umowy o dzieło dopóki nie zostanie ono ukończone możesz odstąpić od umowy w każdym momencie (musisz jednak zapłacić umówione wcześniej wynagrodzenie).

Ważne!

Zawiesić działalność gospodarczą może jedynie ten przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników (osoby przebywające na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym w myśl obowiązujących przepisów pozostają naszymi pracownikami). Przez „niezatrudnianie pracowników” rozumie się właściciela firmy, który nie nawiązał stosunku pracy z pracownikami w rozumieniu zawartym w Kodeksie pracy, co oznacza, że w przypadku zatrudniania osób na umowę zlecenie czy umowę o dzieło (dotyczy to również umów agencyjnych) nie mamy obowiązku rozwiązywania z nimi umów w momencie zawieszania działalności gospodarczej.

Zawieszenie działalności gospodarczej a ubezpieczenie

Przedsiębiorca, który decyduje się na zawieszenie działalności gospodarczej może przystąpić do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego i dobrowolnie opłacać na nie składki. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy nie ma on innego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń (np. z tytułu umowy zlecenia).

Pamiętaj jednak, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie masz możliwości dobrowolnego opłacania składki wypadkowej i chorobowej (prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych wygasa po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego).

Ubezpieczenie zdrowotne możesz uzyskać:

 • rejestrując się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna (po spełnieniu określonych warunków),
 • przez zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka rodziny,
 • przez uzyskanie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Zawieszenie działalności gospodarczej a opieka nad dzieckiem
Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą dłużej niż 6 miesięcy może zawiesić ją w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. We wspomnianym przypadku działalność może zostać zawieszona nawet na okres do 3 lat, opieka nie może trwać jednak dłużej niż do zakończenia roku kalendarzowego w którym dziecko kończy 6 lat.

W uzasadnionych sytuacjach (np. wówczas, gdy dziecko z powodu stanu zdrowia wymaga osobistej opieki osoby prowadzącej działalność) czas ten może zostać wydłużony na okres do 6 lat, jednak nie dłużej niż do momentu ukończenia przez dziecko 18 roku życia

Ważne!
W omawianym przypadku wydłużenie czasu sprawowanej opieki musi być uzasadnione z formalnego punktu widzenia orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Więcej przydatnych dla przedsiębiorcy porad znajdziesz na https://bosspozyczka.pl/

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Turystyka

Miasto oraz Gmina Grybów otrzymają środki na inwestycje turystyczne

m1-Ptaszkowa-IMG_2934

Ponad 200 gmin skorzysta w pierwszym kwartale 2021 roku z dodatkowego wsparcia Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla samorządów położonych na terenach górskich. W wykazie beneficjentów projektu uchwały przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii znalazło się Miasto Grybów oraz Gmina Grybów. 

Reklama2

Itnet24 - rozwiązania informatyczne

Wydarzenia

Komora normobaryczna Wielopole
Katalog firm
miniatura_hydro_jack_wojtaczka

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 387

m26-pomoc-drogowa-DAMCAR-Grybow-Bobowa

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam Car 1100px 100dpi

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

kosmopell_logo_white_bg_small

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

bednarz_plansza_filmy_v2

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

ex2

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

logo_burnat_2014_png

Market Budowlany BURNAT


Waldemar Burnat

Tel. 501 504 465 (Bogoniowice) lub 508 314 138 (Gromnik)

Strona internetowa: www.burnat.info

Ogłoszenia
talento_bus-partner

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

ogloszenie_elektropartner_46493769_1174564572692736_476059771431026688_n

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Professional welder,Welding automotive part in a car factory.

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Two workers fixing pipes with manometer on high pressure system at factory

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

minaitura_ogloszenie

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w „nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Electric Metal Welding Closeup Photo. Welding Works.

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

steel-pipelines-cables-plant_1359-146

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

logo_smx_desing

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

m20190131_141231

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: