Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
sobota 22 września 2018
Kamienne Dywany

Mieszkanie na wynajem – czy to się opłaca?

pieniadze_1

Polacy coraz chętniej i coraz częściej kupują mieszkania w celach inwestycyjnych. Z danych opublikowanych przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami wynika, że w 2016 roku aż 51% Polaków wybrało nieruchomość, by zainwestować swój kapitał.

Mieszkanie na wynajem – sukces gwarantowany?

W niejednym artykule poświęconemu tej tematyce znajdziemy informację o tym, że to doskonała lokata kapitału, o wiele bezpieczniejsza niż inne formy jego pomnażania (zwłaszcza lokaty na których raczej się traci niż zyskuje). Czy mieszkanie na wynajem to inwestycja, która zawsze się opłaca? O tym czy kupno nieruchomości w celach inwestycyjnych, to na pewno dobry pomysł dowiesz się z poniższego artykułu.  

Większość osób decydujących się na tego rodzaju inwestycję jest przekonana, że rynek mieszkaniowy jest na tyle stabilny i chłonny, że nic zaszkodzić nie jest mu w stanie. Są one również przekonane, że to sposób na bezpieczny i pewny zysk. Tymczasem jak każda inwestycja, tak i ta może okazać się nietrafioną lokatą kapitału.

Dlaczego inwestowanie w nieruchomości wydaje się Polakom sposobem na pewny i bezpieczny zysk? Wspomniany trend łączy z naszą mentalnością narodową, gdyż Polacy lubią widzieć w co inwestują, wybierając rzeczy solidne i przyszłościowe. Nie bez znaczenia jest również i to, że dany lokal staje się ich własnością z którą często wiążą dalekosiężne plany, oczekując równie długofalowego zysku. Posiadanie nieruchomości dla niektórych jest sposobem zabezpieczenia się na starość, albo czymś, co będą mogli zostawić dzieciom w spadku.

Rosnące ceny mieszkań i stawek najmu sprawiają, że Polacy coraz częściej decydują się na lokatę kapitału w postaci mieszkań czy gruntów, panuje bowiem przekonanie, że tak jedne, jak i drugie w najbliższym czasie na wartości raczej nie stracą. Potwierdzają to badania: jak wynika z danych opublikowanych przez portale trudniące się wynajmem i sprzedażą lokali mieszkaniowych średnia rentowność najmu w Polsce plasuje się obecnie na poziomie 5,28% zaś w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach może sięgnąć ona nawet 6%. Fakt, że rosną zarówno ceny rynkowe mieszkań, jak i stawki czynszu z pewnością ucieszy inwestorów.

Inwestujesz w nieruchomość? O tym musisz pamiętać!

Jak zatem inwestować w nieruchomości, by potem tego nie żałować i by to, co miało być kurą znoszącą złote jajka nie okazało się strzałem w kolano? Kluczowe znaczenie ma tu lokalizacja nieruchomości i to jak jest ona skomunikowana z resztą miasta. Mówiąc o lokalizacji trzeba też wziąć pod uwagę to czy położenie danej nieruchomości zwiększy swoją atrakcyjność w przyszłości (np. dzięki nowym liniom komunikacyjnym czy ogólnej poprawie infrastruktury).

Badania pokazują, że najlepiej jest kupić mieszkanie na wynajem w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. W tych miastach lokali na wynajem wciąż jest mniej niż chętnych, dlatego właściciele nieruchomości w tych lokalizacjach mogą uzyskać wyższe stawki czynszu. Aby zarobić na wynajmie zamiast do niego dokładać należy też uwzględnić technologie i materiały zastosowane przy budowie oraz przydatność technologiczną budynku w przyszłości.

Jednak nawet atrakcyjnie położona nieruchomość, nie musi gwarantować nam finansowego bezpieczeństwa na lata, bo chociaż cena samego lokalu wzrasta w ciągu kilku lat statystycznie o 2%, to należy tu wziąć również pod uwagę rozwój rynku mieszkaniowego i panujące na nim trendy, te zaś trudno przewidzieć.

Wiele zależy też od tego jak szybko (i czy w ogóle) znajdziemy najemcę. Często popełnianym błędem przez osoby, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na rynku nieruchomości jest założenie, że będący ich własnością lokal pozostanie cały czas wynajęty, tymczasem tak wcale być nie musi. Znalezienie najemców za dobrą stawkę i takich, którzy będą nam odpowiadać może potrwać. A kiedy lokal stoi pusty, to rentowność wynosi okrągłe 0, mieszkanie, którego nie wynajmujemy nie tylko na siebie nie zarabia, ale i generuje dodatkowe koszty. W takiej sytuacji ten gorszy okres pomogą przetrwać nam pożyczki krótkoterminowe, dzięki którym uregulujemy najpilniejsze opłaty za mieszkanie nawet wówczas, gdy akurat nie mamy go komu wynająć.

Tym, co również może zaskoczyć początkującego inwestora są koszty związane z samym utrzymaniem nieruchomości, czynszem, opłatami administracyjnymi czy bieżącymi naprawami. Takie wydatki także pomniejszą nasz zysk (i trzeba być tego świadomym).

Ponadto, do ceny samego zakupu lokalu należy doliczyć koszty związane z jego urządzeniem czy remontem (jeśli kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego). Im więcej zainwestujemy w aranżację pomieszczenia, tym więcej możemy zarobić na przyszłym wynajmie.          Ostatnia sprawa to kwestia płynności samej inwestycji. Ta w przypadku nieruchomości jest niewielka, co oznacza, że jeśli zdecydujemy się sprzedać będącą naszą własnością nieruchomość, to na chętnych przyjdzie nam trochę poczekać.

Podsumowując, nieruchomość na wynajem to dobra lokata kapitału, jednak jak do każdej inwestycji, tak i do tej należy podejść z głową. Chłodna kalkulacja i zdrowy rozsądek to najlepsza recepta na finansowe powodzenie.

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

HotNews

Odzyskiwanie danych

Wydarzenia

Reklama2

Informator


Turystyka

Raj dla miłośników dwóch kółek czyli Okrężny Szlak Rowerowy

m1-IMG_5245

Pejzaż Beskidu Niskiego oraz Pogórza zawsze przyciągały turystów. Różnorodność szlaków pieszych została w niedawnym czasie wzmocniona trasami rowerowymi. Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na trenie Ziemi Grybowskiej powstało 80 kilometrów oznakowanych tras.

Ankieta

Sorry, there are no polls available at the moment.

Pogoda

Katalog firm
bednarz_plansza_filmy_v2

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

logo_polinwestycje_JPG_900x600

Pol-Inwestycje Andrzej Obrzut


tel: 881 328 135

mail: biuro@polinwestycje.pl

nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

logoprocalculo_jpg_male

Biuro Rachunkowe Pro Calculo


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

m_logo_mservice

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

logo_gabinet_stepien_ewa_tlo

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

atex-logo

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

ex2

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia
Logo OK Polska

Przedsiębiorstwo Budowlane szuka pracowników! Atrakcyjne warunki!

Firma OK-Polska Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o. z siedzibą w Gogolinie przy ul. Kasztanowej 2a zajmuje się realizacją konstrukcji żelbetowych na terenie: Niemiec, Holandii, Danii, Polski.

miniatura_Zestaw Renault + Naczepa przerzut

Ciągnik siodłowy Renault Premium 400 + naczepa do przerzutu ACTM

Do sprzedania zestaw: Ciągnik siodłowy Renault Premium 400 + Naczepa ACTM. Samochód sprawny, sporadycznie używany ze względu iż nie trudnimy się transportem, prowadzimy firmę budowlaną-posiadamy dwa przerzuty z czego jeden oferowany na niniejszym ogłoszeniu jest nam zbędny. Opony w dobrym stanie do jazdy.

dom_alabaster_sprzedaz_ptaszkowa_z_dzialka

Ptaszkowa: dom wolnostojący wraz z działką (16 arów) – OKAZJA

Do sprzedania dom wolnostojący (stan surowy zamknięty) wybudowany z projektu „Dom Alabaster” z wykonaną zmianą (zwiększono przestrzeń garażową dodając kotłownię). Dom leży na działce 16 arów, w bardzo dobrej lokalizacji tuż przy drodze krajowej nr 28 (Nowy Sącz-Grybów-Gorlice).

34138237_1022252667931540_1214332102351257600_n

Zagubiono kluczki od VW. Pomożecie? Czeka nagroda

Dnia 01 czerwca ok godz: 13 w sklepie „Delikatesy Centrum w Kąclowej” zaginął klucz od samochodu widoczny na zdjęciu. Jeśli ktoś go znalazł proszę o zwrot do kasy sklepu. Dla uczciwego znalazcy przewidziano nagrodę.

dowod_rejestracyjny_zagubiono

Zaginęły dokumenty wraz z prawem jazdy. Na znalazcę czeka nagroda!

Zaginął dowód rejestracyjny do Renault Megane III, o numerze KNS 4949F. W środku znajduję się polisa OC samochodu oraz prawo jazdy osoby, która pożyczyła ten samochód. Znalazcę bardzo proszę o kontakt, nr tel: 510418798. Na znalazcę czeka nagroda.

harddrive-2619020_960_720

Odzyskiwanie danych – Grybów, Bobowa, Gorlice, Nowy Sącz, Jasło

Świadczymy usługi związane z odzyskiwaniem danych z dysków twardych, kart pamięci, pamięci przenośnych (pendrive) i innych elektronicznych nośników informacji. Specjalizujemy się w uszkodzeniach logicznych.

indeks

Poszukujemy księgowej lub firmy która rozliczy małą firmę za 2017 rok

Poszukujemy firmy, która rozliczy do 30 kwietnia 2018 roku cały poprzedni rok w małej firmie. Miesięcznie 10-25 dokumentów. Rachunkowość uproszczona. Bez kasy fiskalnej. Brak samochodu czy kosztów związanych z transportem. Jedynie jest kilka amortyzacji sprzętu elektrofonicznego.

Bilbord_TLC praca_grybow24

Gorlicka firma TLC szuka pracowników!

Międzynarodowa firma działającą w sektorze produkcji lekkich konstrukcji stalowych zatrudni, osoby na stanowiska:

Oddam 6-tygodniowego pieska w dobre ręce!

Oddam małego pieska w dobre ręce!

Oddam w dobre ręce 6 tygodniowego bardzo sympatycznego pieska, ponieważ nie mogę go zatrzymać u siebie. Chętnych proszę o kontakt pod nr telefonu 667 116 199. Pieska można odebrać w Grybowie.      

m21-IMG_4653

Wynajmę lokale użytkowe w centrum Grybowa

Do wynajęcia pozostają trzy lokale użytkowe: 50m² (jedno pomieszczenie na parterze), 36m² (jedno pomieszczenie na I piętrze) oraz 40m² (dwa pomieszczenia na I piętrze). Wszystkie lokale mieszczą się w pięknie odrestaurowanej i zmodernizowanej kamienicy w ścisłym centrum Grybowa – przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 981 z drogą krajową nr 28.


Partnerzy i reklamodawcy: