Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
czwartek 20 stycznia 2022

Czym jest i skąd się bierze katar? Oto kilka ciekawostek

czym-jest-i-skad-bierze-sie-katar-oto-kilka-ciekawostek-o-tej-powszechnej-dolegliwosci

Zapewne każdego z nas czas od czasu dopada katar. Mimo, że jest to drobna dolegliwość, którą większość z nas lekceważy, to potrafi ona uprzykrzyć życie każdemu. Potocznie katar określany jest jako nieżyt nosa, czyli zapalenie błon śluzowych w obrębie nosa. Tak naprawdę może on mieć wiele różnorodnych przyczyn, jednak w większości przypadków wiąże się z działaniem wirusów w organizmie człowieka albo reakcją alergiczną. Zatkany nos nie tylko powoduje problemy ze snem, ale również zaburzenia koncentracji. Katar to nieodłączny symptom przeziębienia i zapalenia zatok. Generalnie wyróżnia się kilka rodzajów kataru: alergiczny, wirusowy i bakteryjny. Czasami katar trwa do kilku dni i ustępuje bez śladu, a czasami jest przewlekły i prowadzi do poważnych powikłań. Dlatego warto wiedzieć jak rozpoznać rodzaj kataru i dzięki temu łatwiej się będzie nam z nim rozprawić.

Kiedy pojawia się katar alergiczny?

Ten rodzaj kataru ma wiele określeń: katar sienny, katar alergiczny, sezonowy nieżyt nosa, zapalenie błony śluzowej nosa albo alergia pyłkowa. Katar alergiczny to stan zapalny błony śluzowej, którego głównymi objawami są: kichanie, swędzenie nosa, wodnista wydzielina oraz niedrożność nosa. Jest to powszechna choroba atopowa, którą wywołują pyłki roślin wydzielane przez pręciki kwiatowe drzew oraz ziół. Tak naprawdę na katar sienny cierpi co czwarta osoba. Katar alergiczny jest zaliczany do grupy chorób przewlekłych, które wymagają natychmiastowej pomocy specjalistycznej. Katar alergiczny jest następstwem działania zarówno predyspozycji genetycznych do alergii, jak również styczności z alergenem wywołującym dokuczliwe symptomy uczulenia. Podstawowe alergeny, które wywołują alergiczny nieżyt nosa to: pyłki roślinne, pleśń, roztocze, sierść zwierząt, jak również pierze. Do kataru alergicznego dochodzi wtedy, gdy alergen w postaci pyłku roślin łączy się z wydzielanymi przez organizm alergika immunoglobulinami klasy IgE, budując kompleks przyłączający się do komórek tucznych magazynujących histaminę. Wtedy dochodzi do uwolnienia histaminy oraz pojawienia się objawów podrażnienia błony śluzowej nosa. Do typowych objawów kataru alergicznego należą: swędzenie w nosie, obfita i wodnista wydzielina z nosa, zbyt częste kichanie, ból głowy, zapalenie spojówek, zaczerwienie i swędzenie oczu. Zazwyczaj objawy kataru siennego powstają podczas, gdy osoba przebywa poza domem.

Katar wirusowy a katar bakteryjny

Bardzo częste te dwa rodzaje kataru są ze sobą mylone. Jednak warto rozróżniać te dwa pojęcia. Katar wirusowy o wiele łatwiej jest złapać. Przenosi się on drogą kropelkową, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy nasz system odpornościowy jest dość osłabiony. Kiedy osoba kicha lub kaszle, wówczas rozprzestrzenia wokół siebie wirusy, a łapiąc je, możemy bardzo szybko się zarazić. Katar wirusowy objawia się przezroczystą i lejącą wydzieliną z nosa. Ogólnie rzecz biorąc, ten rodzaj kataru atakuje nas najczęściej. Dzieje się tak dlatego, że: po pierwsze – infekcja wywołana wirusami występuje zdecydowanie częściej, a po drugie – czas inkubacji schorzenia jest bardzo krótki i wynosi z reguły kilka godzin. Pamiętajmy, iż w żadnym razie nie wolno lekceważyć infekcji wirusowej, ponieważ istnieje ryzyko, iż może ona przeobrazić się w infekcję bakteryjną. Jeżeli chodzi o katar bakteryjny, jak wynika z nazwy, jest on wywoływany przez bakterie. Objawia się poprzez wydzielinę, mającą żółty albo zielonkawy kolor, o gęstej konsystencji, która zatyka nos. Temu rodzajowi kataru towarzyszy zazwyczaj podwyższona temperatura ciała sięgająca nawet 38 stopni. Osoba, którą dopadł katar bakteryjny, może mieć problemy z oddychaniem. Dodatkowo takiemu stanowi towarzyszy utrata apetytu i złe samopoczucie. W przypadku kataru bakteryjnego powinniśmy być szczególnie czujni, ponieważ może doprowadzić on do zapalenia zatok, jak również ucha. Ponadto, lekceważony i nieleczony na czas katar bakteryjny może stać się przyczyną zapalenia oskrzeli i płuc. Dlatego już przy pierwszych objawach kataru bakteryjnego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza.

Nie zapominajmy o higienie nosa!

Niewątpliwie, katar utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, dlatego staramy się udrożnić nos. W tym celu stosujemy zazwyczaj wszelkiego rodzaju leki dostępne bez recepty w dowolnych postaciach: tabletki przyjmowane doustnie, spraye, krople. Należy jednak pamiętać, iż wykazują one działanie doraźne, nie lecząc przy tym przyczyny choroby, dlatego nie warto ich nadużywać – wystarczy stosować leki 2-3 dni. Podczas kataru przede wszystkim musimy dbać o higienę nosa. Należy często wydmuchiwać nos, nie dopuszczając do zalegania w nim wydzieliny, stwarzającej świetne środowisko rozwoju dla bakterii. W przypadku, gdy nie będziemy dbać o higienę nosa, może dojść do nadkażenia bakteryjnego.

fot. nadesłane

 

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Turystyka

Funkcjonalne wiaty rowerowe zdobią Grybów i Ptaszkową

m6-wiaty-przystankowe-Grybow-Ptaszkowa-3W8A2690

Nowoczesne i funkcjonalne wiaty rowerowe nie tylko zdobią ale również są wsparciem dla miłośników kolarstwa górskiego i szosowego. Dzięki współpracy samorządów Miasta Grybowa, Gminy Grybów oraz stowarzyszenia LGD Korona Sądecka, dwie takie wiaty będą służyć rowerzystom, którzy zawitają do Grybowa oraz Ptaszkowej. 

Reklama2

Centrum sportów zimowych Ptaszkowa Grybów - noclegi, park linowy, trasy biegowe

Wydarzenia

Budownictwo Filipowicz

Reklama

Studio projektowe Bobowa
Katalog firm
studio_ideal

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

hydro_jack_wojtaczka_poprawiony_3do2

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

m26-pomoc-drogowa-DAMCAR-Grybow-Bobowa

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam Car 1100px 100dpi

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

kosmopell_logo_white_bg_small

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

bednarz_plansza_filmy_v2

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

ex2

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia
talento_bus-partner

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

ogloszenie_elektropartner_46493769_1174564572692736_476059771431026688_n

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Professional welder,Welding automotive part in a car factory.

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Two workers fixing pipes with manometer on high pressure system at factory

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

minaitura_ogloszenie

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w „nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Electric Metal Welding Closeup Photo. Welding Works.

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

steel-pipelines-cables-plant_1359-146

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

logo_smx_desing

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

m20190131_141231

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: