Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
wtorek 18 czerwca 2019
PWSZ oferta edukacyjna

Ptaszkowa: jubileusz 95-lecia orkiestry dętej oraz 20-lecie chóru (TV)

mDSC00539

W ostatnią sobotę listopada, społeczność Ptaszkowej obchodziła dwie niezwykłe rocznice, swoje jubileusze obchodziła bowiem Orkiestra Dęta oraz Chór. Wyjątkowe wydarzenie zaszczycili swoją obecnością samorządowcy, księża, przedstawiciele lokalnych instutucji oraz przede wszystkim członkowie orkiestry oraz chóru.

Bieżący rok przyniósł 95-lecie Orkiestry Dętej oraz 20-lecie Chóru, z tej okazji w 25 listopada br. do budynku remizy OSP Ptaszkowej zjechali wyjątkowi goście wśród nich: wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, księża Józef Kmak oraz Mariusz Bawołek, wójt gminy Grybów Piotr Krok, przewodniczący Rady Gminy Jan Radzik, dyrektor GOK Maria Majcher, księgowa UG Grybów Anna Kiełbasa, sołtys Ptaszkowej Marian Kruczek, radna gminy Grybów Maria Michalik oraz Krzysztof Janus z zarządu Orkiestry Dętej. O stronę kulinarną jubileuszowego spotkania zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ptaszkowej.

– Składam serdeczne gratulacje z okazji 95-lecia działalności Orkiestry – mówił wicestarosta Antoni Koszyk. – Od niemal stu lat Wasz Zespół uczy Ptaszkowian wrażliwości na muzykę i społecznej ofiarności. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Ptaszkowej w 1922 roku zapisali, że Orkiestra powstała „w celu podniesienia oświaty i podniesienia zamiłowania do piękna i sztuki wśród młodego pokolenia”. I tę rolę od 95 lat doskonale wypełnia. Z okazji Jubileuszu życzę całej społeczności Orkiestry i ich rodzinom wielu sukcesów, realizacji planów artystycznych, dalszego, równie imponującego, rozwoju oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Złote Jabłka Sądeckie od wicestarosty Antoniego Koszyka otrzymali: Stanisław Król – dyrygent Orkiestry oraz założyciel i dyrygent Chóru, Julian Wysowski, Piotr Michalik, Feliks Ptaszkowski, Antoni Rola i Józef Michalik. Srebrnymi Jabłkami Sądeckimi zostali uhonorowani: Marian Kiełbasa, Ryszard Siedlarz, Mieczysław Parużnik, Edward Siedlarz i Kazimierz Rysiewicz. Dyplom uznania otrzymał Jerzy Święs.

Wicestarosta złożył życzenia także chórzystom: – Z okazji 20. rocznicy działalności artystycznej Chóru w Ptaszkowej gratuluję wszystkim Chórzystom wspaniałego śpiewania i pracy na rzecz lokalnej społeczności. Niech święta Cecylia obdarza Was wspaniałymi głosami i inspiruje do dalszego rozwoju. Członkom Chóru i ich rodzinom życzę wielu sukcesów, realizacji planów artystycznych oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

HISTORIA ORKIESTRY DĘTEJ w Ptaszkowej

„Dnia 22 listopada 1922r., czyli w uroczystość Św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej założona została kapela instrumentów dętych na chwalę Bożą, ku czci Najświętszej Marii Panny patronki naszej parafii, na chlubę narodu polskiego i naszej gminy, w celu podniesienia oświaty i podniesienia zamiłowania do piękna i sztuki wśród młodego pokolenia, z chęci i zapału miejscowej młodzieży w książce członków zapisanych, a z inicjatywy Pana Pawła Rysiewicza, którego członkowie wyszczególnieni w książce założycielskiej, jednogłośnie i solidarnie wybrali prezesem”. – tak brzmi zapis w książce protokołów Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Ptaszkowej z 1922 roku. W czasie wojny działalność orkiestry została zawieszona na 6 lat, ale zaraz po jej zakończeniu 12 sierpnia 1945 roku, na pierwszym zebraniu wybrano nowy zarząd i postanowiono wznowić pracę orkiestry. Kapelmistrzami orkiestry byli kolejno: por. Antoni Wroński, Jakub Michalik, Jan Janusz, Michał Janus, Henryk Michalik, Jan Michalik, Stanisław Michalik, Zenon Drabiński.

Obecnie orkiestrę liczącą 43 członków prowadzą Stanisław Król i Marian Kiełbasa (a od nowego roku będzie prowadził Łukasz Kogut i Marian Kiełbasa).

W ciągu długich lat swojego istnienia orkiestra uświetniła wiele uroczystości religijnych i świeckich na terenie Ptaszkowej jak również w 34 innych miejscowościach, w niektórych nawet po kilka razy. Grała między innymi w takich miejscowościach jak: Grybów, Stróże, Odporyszów, Łosie, Nowa Wieś, Łukowica, Ropa, Nowy Sącz, Stary Sącz, Gorlice, Wysowa, Krynica, Dębica, Tarnów, Mielec, Lisia Góra, Częstochowa. W składzie orkiestry dętej ZNTK z Nowego Sącza, orkiestra z Ptaszkowej brała udział w oprawie muzycznej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II w Tarnowie i Starym Sączu. Od 1952 roku członkowie orkiestry grają codziennie przez cały maj pieśni Maryjne na dwa lub cztery głosy na wieżach naszych kościołów. W tym roku orkiestra grała w I Programie Polskiego Radia promując Ptaszkową, Gminę Grybów i Powiat Nowosądecki.

Historia CHÓRU w Ptaszkowej

Chór w Ptaszkowej powstał w styczniu 1997 roku. Był to początkowo zespół żeński dwugłosowy, potem trzygłosowy a od listopada 1997 roku chór mieszany czterogłosowy. Obecnie chór liczy 35 członków. Założycielami chóru są ks. Proboszcz Józef Kmak i Stanisław Król, który jest jego dyrygentem. W swoim repertuarze, chór posiada opracowane pieśni na różne uroczystości kościelne, patriotyczne i okolicznościowe. Swoim śpiewem, chór uświetnia nabożeństwa w Ptaszkowej jak również w 27 innych miejscowościach. Śpiewał między innymi w Żegocinie, Brzesku, Grybowie, Tarnowie w Radiu RDN, Ujściu Gorlickim, Mielcu, Lisiej Górze, Powroźniku, Łukowicy, Krościenku, Szczawnicy, Krakowie, Nowym Sączu, Tuchowie, w Starym Sączu w czasie czuwania przed przyjazdem Ojca Świętego Jana Pawła II. W 2017 roku, chór śpiewał w I Programie Polskiego Radia promując Ptaszkową, Gminę Grybów, i Powiat Nowosądecki. W 2016 roku chór nagrał płytę z kolędami. Nagranie, w całości zostało sfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. Dwa razy chór brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Tuchowie. Bierze również udział we wszystkich przeglądach chórów organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Grybowie. Dotychczasowe osiągnięcia chóru możliwe są dzięki systematycznej pracy i zaangażowaniu wszystkich jego członków. Przy znacznej pomocy finansowej Gminnego Ośrodka Kultury w Grybowie, zakupiono jednolite stroje dla wszystkich członków chóru.

Obejrzyj materiał filmowy z jubileuszu:

Fot: Patrycja Bochenek / Maria Olszowska


Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Wydarzenia

Turystyka

Czy uda się zwiększyć ruch turystyczny w gminie i mieście Grybów?

m2-IMG_7699

Ziemia Grybowska ma ogromny potencjał turystyczny. Przebiegające przez jej teren szlaki I i II Wojny Światowej, obiekty Centrum Sportów Zimowych (trasy biegowe, nartorolokowe, korty, lodowisko, cały kompleks sportowo-rekreacyjny), zabytki architektury drewnianej czy nieskażony krajobraz przyrodniczy pozwalają stworzyć atrakcyjną ofertę, zwłaszcza dla klienta zagranicznego.

Reklama2

Informator


Solid Finanse Grybów

Pogoda

Katalog firm
bednarz_plansza_filmy_v2

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

logo_polinwestycje_JPG_900x600

Pol-Inwestycje Andrzej Obrzut


tel: 881 328 135

mail: biuro@polinwestycje.pl

nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

logoprocalculo_jpg_male

Biuro Rachunkowe Pro Calculo


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

m_logo_mservice

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

logo_gabinet_stepien_ewa_tlo

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

atex-logo

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

ex2

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia
m20190131_141231

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.

Logo OK Polska

Przedsiębiorstwo Budowlane szuka pracowników! Atrakcyjne warunki!

Firma OK-Polska Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o. z siedzibą w Gogolinie przy ul. Kasztanowej 2a zajmuje się realizacją konstrukcji żelbetowych na terenie: Niemiec, Holandii, Danii, Polski.

miniatura_Zestaw Renault + Naczepa przerzut

Ciągnik siodłowy Renault Premium 400 + naczepa do przerzutu ACTM

Do sprzedania zestaw: Ciągnik siodłowy Renault Premium 400 + Naczepa ACTM. Samochód sprawny, sporadycznie używany ze względu iż nie trudnimy się transportem, prowadzimy firmę budowlaną-posiadamy dwa przerzuty z czego jeden oferowany na niniejszym ogłoszeniu jest nam zbędny. Opony w dobrym stanie do jazdy.

dom_alabaster_sprzedaz_ptaszkowa_z_dzialka

Ptaszkowa: dom wolnostojący wraz z działką (16 arów) – OKAZJA

Do sprzedania dom wolnostojący (stan surowy zamknięty) wybudowany z projektu „Dom Alabaster” z wykonaną zmianą (zwiększono przestrzeń garażową dodając kotłownię). Dom leży na działce 16 arów, w bardzo dobrej lokalizacji tuż przy drodze krajowej nr 28 (Nowy Sącz-Grybów-Gorlice).

34138237_1022252667931540_1214332102351257600_n

Zagubiono kluczki od VW. Pomożecie? Czeka nagroda

Dnia 01 czerwca ok godz: 13 w sklepie „Delikatesy Centrum w Kąclowej” zaginął klucz od samochodu widoczny na zdjęciu. Jeśli ktoś go znalazł proszę o zwrot do kasy sklepu. Dla uczciwego znalazcy przewidziano nagrodę.

dowod_rejestracyjny_zagubiono

Zaginęły dokumenty wraz z prawem jazdy. Na znalazcę czeka nagroda!

Zaginął dowód rejestracyjny do Renault Megane III, o numerze KNS 4949F. W środku znajduję się polisa OC samochodu oraz prawo jazdy osoby, która pożyczyła ten samochód. Znalazcę bardzo proszę o kontakt, nr tel: 510418798. Na znalazcę czeka nagroda.

harddrive-2619020_960_720

Odzyskiwanie danych – Grybów, Bobowa, Gorlice, Nowy Sącz, Jasło

Świadczymy usługi związane z odzyskiwaniem danych z dysków twardych, kart pamięci, pamięci przenośnych (pendrive) i innych elektronicznych nośników informacji. Specjalizujemy się w uszkodzeniach logicznych.

indeks

Poszukujemy księgowej lub firmy która rozliczy małą firmę za 2017 rok

Poszukujemy firmy, która rozliczy do 30 kwietnia 2018 roku cały poprzedni rok w małej firmie. Miesięcznie 10-25 dokumentów. Rachunkowość uproszczona. Bez kasy fiskalnej. Brak samochodu czy kosztów związanych z transportem. Jedynie jest kilka amortyzacji sprzętu elektrofonicznego.

Bilbord_TLC praca_grybow24

Gorlicka firma TLC szuka pracowników!

Międzynarodowa firma działającą w sektorze produkcji lekkich konstrukcji stalowych zatrudni, osoby na stanowiska:

Oddam 6-tygodniowego pieska w dobre ręce!

Oddam małego pieska w dobre ręce!

Oddam w dobre ręce 6 tygodniowego bardzo sympatycznego pieska, ponieważ nie mogę go zatrzymać u siebie. Chętnych proszę o kontakt pod nr telefonu 667 116 199. Pieska można odebrać w Grybowie.      


Partnerzy i reklamodawcy: