Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
niedziela 21 stycznia 2018

Ptaszkowa: jubileusz 95-lecia orkiestry dętej oraz 20-lecie chóru (TV)

mDSC00539

W ostatnią sobotę listopada, społeczność Ptaszkowej obchodziła dwie niezwykłe rocznice, swoje jubileusze obchodziła bowiem Orkiestra Dęta oraz Chór. Wyjątkowe wydarzenie zaszczycili swoją obecnością samorządowcy, księża, przedstawiciele lokalnych instutucji oraz przede wszystkim członkowie orkiestry oraz chóru.

Bieżący rok przyniósł 95-lecie Orkiestry Dętej oraz 20-lecie Chóru, z tej okazji w 25 listopada br. do budynku remizy OSP Ptaszkowej zjechali wyjątkowi goście wśród nich: wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, księża Józef Kmak oraz Mariusz Bawołek, wójt gminy Grybów Piotr Krok, przewodniczący Rady Gminy Jan Radzik, dyrektor GOK Maria Majcher, księgowa UG Grybów Anna Kiełbasa, sołtys Ptaszkowej Marian Kruczek, radna gminy Grybów Maria Michalik oraz Krzysztof Janus z zarządu Orkiestry Dętej. O stronę kulinarną jubileuszowego spotkania zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ptaszkowej.

– Składam serdeczne gratulacje z okazji 95-lecia działalności Orkiestry – mówił wicestarosta Antoni Koszyk. – Od niemal stu lat Wasz Zespół uczy Ptaszkowian wrażliwości na muzykę i społecznej ofiarności. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Ptaszkowej w 1922 roku zapisali, że Orkiestra powstała „w celu podniesienia oświaty i podniesienia zamiłowania do piękna i sztuki wśród młodego pokolenia”. I tę rolę od 95 lat doskonale wypełnia. Z okazji Jubileuszu życzę całej społeczności Orkiestry i ich rodzinom wielu sukcesów, realizacji planów artystycznych, dalszego, równie imponującego, rozwoju oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Złote Jabłka Sądeckie od wicestarosty Antoniego Koszyka otrzymali: Stanisław Król – dyrygent Orkiestry oraz założyciel i dyrygent Chóru, Julian Wysowski, Piotr Michalik, Feliks Ptaszkowski, Antoni Rola i Józef Michalik. Srebrnymi Jabłkami Sądeckimi zostali uhonorowani: Marian Kiełbasa, Ryszard Siedlarz, Mieczysław Parużnik, Edward Siedlarz i Kazimierz Rysiewicz. Dyplom uznania otrzymał Jerzy Święs.

Wicestarosta złożył życzenia także chórzystom: – Z okazji 20. rocznicy działalności artystycznej Chóru w Ptaszkowej gratuluję wszystkim Chórzystom wspaniałego śpiewania i pracy na rzecz lokalnej społeczności. Niech święta Cecylia obdarza Was wspaniałymi głosami i inspiruje do dalszego rozwoju. Członkom Chóru i ich rodzinom życzę wielu sukcesów, realizacji planów artystycznych oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

HISTORIA ORKIESTRY DĘTEJ w Ptaszkowej

„Dnia 22 listopada 1922r., czyli w uroczystość Św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej założona została kapela instrumentów dętych na chwalę Bożą, ku czci Najświętszej Marii Panny patronki naszej parafii, na chlubę narodu polskiego i naszej gminy, w celu podniesienia oświaty i podniesienia zamiłowania do piękna i sztuki wśród młodego pokolenia, z chęci i zapału miejscowej młodzieży w książce członków zapisanych, a z inicjatywy Pana Pawła Rysiewicza, którego członkowie wyszczególnieni w książce założycielskiej, jednogłośnie i solidarnie wybrali prezesem”. – tak brzmi zapis w książce protokołów Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Ptaszkowej z 1922 roku. W czasie wojny działalność orkiestry została zawieszona na 6 lat, ale zaraz po jej zakończeniu 12 sierpnia 1945 roku, na pierwszym zebraniu wybrano nowy zarząd i postanowiono wznowić pracę orkiestry. Kapelmistrzami orkiestry byli kolejno: por. Antoni Wroński, Jakub Michalik, Jan Janusz, Michał Janus, Henryk Michalik, Jan Michalik, Stanisław Michalik, Zenon Drabiński.

Obecnie orkiestrę liczącą 43 członków prowadzą Stanisław Król i Marian Kiełbasa (a od nowego roku będzie prowadził Łukasz Kogut i Marian Kiełbasa).

W ciągu długich lat swojego istnienia orkiestra uświetniła wiele uroczystości religijnych i świeckich na terenie Ptaszkowej jak również w 34 innych miejscowościach, w niektórych nawet po kilka razy. Grała między innymi w takich miejscowościach jak: Grybów, Stróże, Odporyszów, Łosie, Nowa Wieś, Łukowica, Ropa, Nowy Sącz, Stary Sącz, Gorlice, Wysowa, Krynica, Dębica, Tarnów, Mielec, Lisia Góra, Częstochowa. W składzie orkiestry dętej ZNTK z Nowego Sącza, orkiestra z Ptaszkowej brała udział w oprawie muzycznej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II w Tarnowie i Starym Sączu. Od 1952 roku członkowie orkiestry grają codziennie przez cały maj pieśni Maryjne na dwa lub cztery głosy na wieżach naszych kościołów. W tym roku orkiestra grała w I Programie Polskiego Radia promując Ptaszkową, Gminę Grybów i Powiat Nowosądecki.

Historia CHÓRU w Ptaszkowej

Chór w Ptaszkowej powstał w styczniu 1997 roku. Był to początkowo zespół żeński dwugłosowy, potem trzygłosowy a od listopada 1997 roku chór mieszany czterogłosowy. Obecnie chór liczy 35 członków. Założycielami chóru są ks. Proboszcz Józef Kmak i Stanisław Król, który jest jego dyrygentem. W swoim repertuarze, chór posiada opracowane pieśni na różne uroczystości kościelne, patriotyczne i okolicznościowe. Swoim śpiewem, chór uświetnia nabożeństwa w Ptaszkowej jak również w 27 innych miejscowościach. Śpiewał między innymi w Żegocinie, Brzesku, Grybowie, Tarnowie w Radiu RDN, Ujściu Gorlickim, Mielcu, Lisiej Górze, Powroźniku, Łukowicy, Krościenku, Szczawnicy, Krakowie, Nowym Sączu, Tuchowie, w Starym Sączu w czasie czuwania przed przyjazdem Ojca Świętego Jana Pawła II. W 2017 roku, chór śpiewał w I Programie Polskiego Radia promując Ptaszkową, Gminę Grybów, i Powiat Nowosądecki. W 2016 roku chór nagrał płytę z kolędami. Nagranie, w całości zostało sfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. Dwa razy chór brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Tuchowie. Bierze również udział we wszystkich przeglądach chórów organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Grybowie. Dotychczasowe osiągnięcia chóru możliwe są dzięki systematycznej pracy i zaangażowaniu wszystkich jego członków. Przy znacznej pomocy finansowej Gminnego Ośrodka Kultury w Grybowie, zakupiono jednolite stroje dla wszystkich członków chóru.

Obejrzyj materiał filmowy z jubileuszu:

Fot: Patrycja Bochenek / Maria Olszowska


Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Katalog firm
nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: [email protected]

logoprocalculo_jpg_male

Biuro Rachunkowe Pro Calculo


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

m_logo_mservice

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

logo_gabinet_stepien_ewa_tlo

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

atex-logo

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

ex2

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

logotyp_optimar

Optimar – Biuro Rachunkowe


Mariola Janusz

Tel. 535-558-318

Strona internetowa: www.optimar-bobowa.pl

logo_burnat_2014_png

Market Budowlany BURNAT


Waldemar Burnat

Tel. 501 504 465 (Bogoniowice) lub 508 314 138 (Gromnik)

Strona internetowa: www.burnat.info

hydroteh

Hydrotech


Daniel Warzecha

509 918 105

Strona internetowa: www.hydrotech-bobowa.com

1779872_485066811604452_425519645_n

Serwis Komputerowy ITNET24


Marcin Wojna

18 47 91 202

Strona internetowa: www.itnet24.pl

Ogłoszenia
Oddam 6-tygodniowego pieska w dobre ręce!

Oddam małego pieska w dobre ręce!

Oddam w dobre ręce 6 tygodniowego bardzo sympatycznego pieska, ponieważ nie mogę go zatrzymać u siebie. Chętnych proszę o kontakt pod nr telefonu 667 116 199. Pieska można odebrać w Grybowie.      

m21-IMG_4653

Wynajmę lokale użytkowe w centrum Grybowa

Do wynajęcia pozostają trzy lokale użytkowe: 50m² (jedno pomieszczenie na parterze), 36m² (jedno pomieszczenie na I piętrze) oraz 40m² (dwa pomieszczenia na I piętrze). Wszystkie lokale mieszczą się w pięknie odrestaurowanej i zmodernizowanej kamienicy w ścisłym centrum Grybowa – przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 981 z drogą krajową nr 28.

praca

Praca sezonowa – kucharz, pomoc kucharza, sprzedawca

Przyjmiemy do pracy na stanowisku sprzedaż (wynagrodzenie 2600zł), pomoc kuchenna (wynagrodzenie 3000zł) oraz kucharz (wynagrodzenie 7000-9000zł). Zapewniamy obiad pracowniczy oraz nocleg. Praca sezonowa. Więcej informacji pod numerem 609 464 028 lub mailowo [email protected] Zapraszamy.

praca

Poszukiwany księgowy oraz kadrowy!

Przedsiębiorstwo Przewozowo-Handlowe LIBROPOL z Siedlisk (gmina Bobowa) w związku z dynamicznym rozwojem firmy poszukuje chętnych do pracy na stanowiskach administracyjnych w zakresie księgowym i kadrowym.

miniatura_ogloszenie_praca_polwar

PRACA dla niterów konstrukcji stalowych

Niterów konstrukcji stalowych, do pracy za granicą, zatrudni spółka. Więcej informacji pod numerem telefonu: 502 525 717.

mIMG_7495

WYNAJMĘ: lokal użytkowy przy głównej ulicy w centrum Grybowa

Wynajmę lokal użytkowy o powierzchni 58 m2, wraz z łazienką  przy jednej z głównych ulic miasta Grybowa. Tel. 663 – 377 – 320 

ziemia

Przyjmę ziemię

Przyjmę ziemię (nie gruz) na działkę w miejscowości Siedliska (gmina Bobowa, niedaleko remizy OSP). Chętne osoby proszone są o kontakt telefoniczny pod numerem 519 177 720 lub 506 533 800.

mIMG_1136

Sprzedam atrakcyjną działkę!

Na sprzedaż atrakcyjna 10-arowa działka w kształcie prostokąta zlokalizowana w Bobowej przy ulicy Słonecznej, dojazd drogą asfaltową. Działka posiada wszelkie media, roztacza się z niej bardzo ładny widok na pasmo Pogórza. Okazyjna cena!

Flag_of_France

Korepetycje z języka francuskiego

Witam, jestem absolwentką filologii romańskiej o profilu pedagogicznym i tłumaczeniowym. Bardzo chętnie udzielę korepetycji z języka francuskiego, we wszystkich grupach wiekowych, i z różnym profilem. Posiadam doświadczenie w tej dziedzinie, mnóstwo materiałów i indywidualne podejście. Serdecznie zapraszam! Numer telefonu: 517 807 064 (Dominika)

mIMG_7489_ogloszenie

Lokal użytkowy w centrum Grybowa

Wynajmę lokal użytkowy o powierzchni 93 m2, w tym 10 m2 zaplecza socjalnego wraz z łazienką przy jednej z głównych ulic miasta Grybowa. Tel. 663 – 377 -320


Partnerzy i reklamodawcy: