Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
piątek 20 kwietnia 2018

W czym pożyczka online przewyższa inne źródła finansowania?

grybow24.pl

Jeśli zależy nam na łatwym aplikowaniu, szybkiej wypłacie środków, bezpieczeństwie transakcji oraz redukcji formalności, pożyczki zaciągane przez internet okazują się lepszym rozwiązaniem niż kredyt i pożyczka prywatna.

Istnieją różne sposoby na uzupełnienie braków w domowym budżecie. Trzy podstawowe opcje to: kredyt w banku, pożyczka w instytucji pozabankowej oraz pożyczka prywatna, np. od członka rodziny, przyjaciela, sąsiada.

Każda ma swoje wady i zalety. Jednak z różnych powodów nie ze wszystkich rozwiązań i nie zawsze można skorzystać. Dlaczego?

Kredyt przegrywa z pożyczką pozabankową

Banki mają swoje wymagania względem klientów. Zwykle proszą nowych konsumentów o przedstawianie zaświadczeń potwierdzających źródło i wysokość dochodu. Dopiero na tej podstawie wydają decyzję kredytową.

Konieczność przedłożenia różnych dokumentów sprawia, że cała procedura się wydłuża i trwa kilka dni. Wiele osób nie może lub nie chce tyle czekać na wypłatę środków.

Poza tym banki rygorystycznie podchodzą do kwestii BIK-u wnioskodawców. Jeden negatywny wpis związany np. z wpłatą raty po terminie może przekreślić szanse na kredyt.

Pod tym względem firmy pożyczkowe mają dużo lepsze podejście do klienta. Nie odrzucają wniosku automatycznie, tylko rozpatrują go indywidualnie. Może się bowiem okazać, że zaległość nie powstała z winy konsumenta albo spowodowała ją sytuacja losowa. W bazie BIK zdarzają się też błędne adnotacje.

Pożyczka od rodziny nie zawsze dobra

Pożyczka prywatna także nie zawsze jest możliwa. Wiele osób sceptycznie podchodzi zarówno do udzielania, jak i zaciągania pożyczek od rodziny. Powodów takiego podejścia jest bez liku:
– brak zaufania,
– złe stosunki z bliskimi albo obawa ich pogorszenia wskutek nieterminowego zwrotu środków,
– strach przed nieotrzymaniem pieniędzy z powrotem,
– niechęć do tłumaczenia się odnośnie przeznaczenia pożyczki,
– obawa przed utratą niezależności,
ograniczone możliwości finansowe.

Uwaga na podatek od pożyczki prywatnej

W związku z tym niektórzy wolą zapożyczać się u znajomych. Problem w tym, że wówczas trzeba zapłacić podatek od pożyczki. Fachowo rzecz ujmując, chodzi o 2-proc. podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), którym objęte są też m.in. zakup mieszkania z rynku wtórnego, darowizna, umowa zakupu auta od osoby prywatnej. Przykład. Zepsuł się nam samochód. Koszt naprawy stanowiłby znaczną część jego obecnej wartości. Postanawiamy więc kupić nowy pojazd, ale nasze oszczędności są niewystarczające. Prosimy kolegę o pożyczenie 6 tys. zł.

Zgodnie z prawem od tej kwoty musimy wpłacić do urzędu skarbowego 120 zł tytułem podatku od czynności cywilnoprawnych. A co jeśli zataimy fakt pożyczki?

Poza kwestiami moralnymi w grę wchodzi odpowiedzialność karnoskarbowa. Gdy urząd dowie się o takiej transakcji, naliczy opłatę karną w wysokości 20 proc. wartości pożyczonej kwoty. W omawianym przykładzie będzie to 1200 zł.

Zwolnienie z podatku od pożyczki prywatnej

Z formalnego punktu widzenia daniną obłożone są też pożyczki społecznościowe. Dlaczego? Bo zaciągamy je od innej osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej.

Za to podatek od pożyczki nie występuje w przypadku pożyczki od rodziny. Ale uwaga! Zwolnienie przysługuje pod dwoma warunkami:

 1. Kwota zobowiązania w ciągu pięciu lat nie przekroczyła 9637 zł
 2. Pożyczka została udzielona przez osoby z I grupy podatkowej, którymi w rozumieniu prawa podatkowego są: małżonek, zstępny (np. dziecko, wnuk), wstępny (np. rodzic, dziadek), rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha, teściowie, zięć i synowa.

Jeśli więc zbyt często prosimy o teścia albo brata o przysługę, z prawnego punktu widzenia będziemy musieli za to zapłacić. Wspomniany limit 9637 zł dotyczy bowiem kolejnych pięciu lat kalendarzowych. Jego przekroczenie powoduje konieczność uiszczenia podatku.

Formalności przy pożyczce prywatnej

Wbrew pozorom pożyczka prywatna również obarczona jest formalnościami. Prawo wymaga, by fakt otrzymania środków z takiej transakcji został udokumentowany, np. przelewem albo przekazem.

Dla własnego bezpieczeństwa dobrze jest również spisać warunki takiej pożyczki. Może się bowiem okazać, że znajomy czy szwagier zechce nas wykorzystać i zażądać odsetek czy innych opłat, choć wcześniej deklarował, że pożyczy za darmo.

Oprocentowanie szybkiej pożyczki internetowej

Podatkiem PCC nie są objęte pożyczki pozabankowe ani kredyty bankowe. Zaciągnięcie zobowiązania w takich instytucjach wymaga formy pisemnej, co ma zabezpieczyć interesy klienta. Ochrona konsumenta realizuje się też w tym, że koszty pożyczki są limitowane przez prawo.

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim oprocentowanie nominalne nie może być wyższe niż dwukrotność odsetek ustawowych. Te ostatnie wylicza się poprzez dodanie do stopy referencyjnej NBP współczynnika 3,5. Obecnie daje to 10 proc. w skali roku [2 x (1,5 + 3,5)].

Jeśli więc pożyczamy 10 tys. zł na rok, to bank czy firma pożyczkowa nie może pobrać od tej kwoty więcej niż 1 tys. zł odsetek.

Pozaodsetkowe koszty pożyczki online

Prawo określa też pozaodsetkowe koszty pożyczki. Wedle ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym chodzi o „wszystkie koszty, które klient ponosi w związku z umową o kredyt konsumencki, z wyłączeniem odsetek”. Wliczana jest więc w nie: prowizja, opłata przygotowawcza, opłata administracyjna, ew. ubezpieczenie.

Limit kosztów pozaodsetkowych pożyczki online równa się sumie 25 proc. kwoty pożyczki i 2,5 proc. kwoty zmiennej za każdy miesiąc trwania umowy (30 proc. za każdy rok). Oprócz tego w całym okresie trwania umowy łączne koszty nie będące odsetkami nie mogą przekroczyć 100 proc. pożyczonej kwoty.

Przykład. Bierzemy 10 tys. zł pożyczki przez internet na dwa lata. Łącznie będzie nas ona kosztować max 8,5 tys. zł. To dopuszczalna prawem suma odsetek i kosztów pozaodsetkowych. Firma oferująca pożyczki ratalne może zastosować niższe opłaty.

Ponadto w ustawie zapisano obowiązek podawania przez pożyczkodawców w materiałach promujących szybkie pożyczki zaciągane przez internet i dokumentach z nimi związanych wskaźnika zwanego RRSO. Pod tym skrótem kryje się rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Informuje ona o łącznym koszcie pożyczki (odsetki + wszystkie inne opłaty i prowizje naliczane przez instytucję finansową). Im wyższe RRSO, tym droższe finansowanie.

Ustawa antylichwiarska reguluje również kwestię maksymalnych opłat za:

 • zwłokę w spłacie (dwukrotność stopy referencyjnej powiększonej o 5,5 pkt. proc., czyli – na dziś – 14 proc. w skali roku),
 • przedłużenie terminu spłaty – w ciągu pierwszych 120 dni trwania umowy wlicza się je w ustawowy limit kosztów pozaodsetkowych,
 • czynności windykacyjne, np. upomnienia, monity (sześciokrotność stopy lombardowej NBP, czyli – na dziś – 15 proc. w skali roku).

 

 

grybow24.pl

 

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Katalog firm
nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: [email protected]

logoprocalculo_jpg_male

Biuro Rachunkowe Pro Calculo


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

m_logo_mservice

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

logo_gabinet_stepien_ewa_tlo

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

atex-logo

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

ex2

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

logotyp_optimar

Optimar – Biuro Rachunkowe


Mariola Janusz

Tel. 535-558-318

Strona internetowa: www.optimar-bobowa.pl

logo_burnat_2014_png

Market Budowlany BURNAT


Waldemar Burnat

Tel. 501 504 465 (Bogoniowice) lub 508 314 138 (Gromnik)

Strona internetowa: www.burnat.info

hydroteh

Hydrotech


Daniel Warzecha

509 918 105

Strona internetowa: www.hydrotech-bobowa.com

1779872_485066811604452_425519645_n

Serwis Komputerowy ITNET24


Marcin Wojna

18 47 91 202

Strona internetowa: www.itnet24.pl

Ogłoszenia
Bilbord_TLC praca_grybow24

Gorlicka firma TLC szuka pracowników!

Międzynarodowa firma działającą w sektorze produkcji lekkich konstrukcji stalowych zatrudni, osoby na stanowiska:

Oddam 6-tygodniowego pieska w dobre ręce!

Oddam małego pieska w dobre ręce!

Oddam w dobre ręce 6 tygodniowego bardzo sympatycznego pieska, ponieważ nie mogę go zatrzymać u siebie. Chętnych proszę o kontakt pod nr telefonu 667 116 199. Pieska można odebrać w Grybowie.      

m21-IMG_4653

Wynajmę lokale użytkowe w centrum Grybowa

Do wynajęcia pozostają trzy lokale użytkowe: 50m² (jedno pomieszczenie na parterze), 36m² (jedno pomieszczenie na I piętrze) oraz 40m² (dwa pomieszczenia na I piętrze). Wszystkie lokale mieszczą się w pięknie odrestaurowanej i zmodernizowanej kamienicy w ścisłym centrum Grybowa – przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 981 z drogą krajową nr 28.

praca

Praca sezonowa – kucharz, pomoc kucharza, sprzedawca

Przyjmiemy do pracy na stanowisku sprzedaż (wynagrodzenie 2600zł), pomoc kuchenna (wynagrodzenie 3000zł) oraz kucharz (wynagrodzenie 7000-9000zł). Zapewniamy obiad pracowniczy oraz nocleg. Praca sezonowa. Więcej informacji pod numerem 609 464 028 lub mailowo [email protected] Zapraszamy.

praca

Poszukiwany księgowy oraz kadrowy!

Przedsiębiorstwo Przewozowo-Handlowe LIBROPOL z Siedlisk (gmina Bobowa) w związku z dynamicznym rozwojem firmy poszukuje chętnych do pracy na stanowiskach administracyjnych w zakresie księgowym i kadrowym.

miniatura_ogloszenie_praca_polwar

PRACA dla niterów konstrukcji stalowych

Niterów konstrukcji stalowych, do pracy za granicą, zatrudni spółka. Więcej informacji pod numerem telefonu: 502 525 717.

mIMG_7495

WYNAJMĘ: lokal użytkowy przy głównej ulicy w centrum Grybowa

Wynajmę lokal użytkowy o powierzchni 58 m2, wraz z łazienką  przy jednej z głównych ulic miasta Grybowa. Tel. 663 – 377 – 320 

ziemia

Przyjmę ziemię

Przyjmę ziemię (nie gruz) na działkę w miejscowości Siedliska (gmina Bobowa, niedaleko remizy OSP). Chętne osoby proszone są o kontakt telefoniczny pod numerem 519 177 720 lub 506 533 800.

mIMG_1136

Sprzedam atrakcyjną działkę!

Na sprzedaż atrakcyjna 10-arowa działka w kształcie prostokąta zlokalizowana w Bobowej przy ulicy Słonecznej, dojazd drogą asfaltową. Działka posiada wszelkie media, roztacza się z niej bardzo ładny widok na pasmo Pogórza. Okazyjna cena!

Flag_of_France

Korepetycje z języka francuskiego

Witam, jestem absolwentką filologii romańskiej o profilu pedagogicznym i tłumaczeniowym. Bardzo chętnie udzielę korepetycji z języka francuskiego, we wszystkich grupach wiekowych, i z różnym profilem. Posiadam doświadczenie w tej dziedzinie, mnóstwo materiałów i indywidualne podejście. Serdecznie zapraszam! Numer telefonu: 517 807 064 (Dominika)


Partnerzy i reklamodawcy: