Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
piątek 19 października 2018
Durlak Wiktor kandydat do Rady Powiatu Nowosądeckiego
Paweł Fyda kandydat na burmistrza miasta Grybowa

W czym pożyczka online przewyższa inne źródła finansowania?

grybow24.pl

Jeśli zależy nam na łatwym aplikowaniu, szybkiej wypłacie środków, bezpieczeństwie transakcji oraz redukcji formalności, pożyczki zaciągane przez internet okazują się lepszym rozwiązaniem niż kredyt i pożyczka prywatna.

Istnieją różne sposoby na uzupełnienie braków w domowym budżecie. Trzy podstawowe opcje to: kredyt w banku, pożyczka w instytucji pozabankowej oraz pożyczka prywatna, np. od członka rodziny, przyjaciela, sąsiada.

Każda ma swoje wady i zalety. Jednak z różnych powodów nie ze wszystkich rozwiązań i nie zawsze można skorzystać. Dlaczego?

Kredyt przegrywa z pożyczką pozabankową

Banki mają swoje wymagania względem klientów. Zwykle proszą nowych konsumentów o przedstawianie zaświadczeń potwierdzających źródło i wysokość dochodu. Dopiero na tej podstawie wydają decyzję kredytową.

Konieczność przedłożenia różnych dokumentów sprawia, że cała procedura się wydłuża i trwa kilka dni. Wiele osób nie może lub nie chce tyle czekać na wypłatę środków.

Poza tym banki rygorystycznie podchodzą do kwestii BIK-u wnioskodawców. Jeden negatywny wpis związany np. z wpłatą raty po terminie może przekreślić szanse na kredyt.

Pod tym względem firmy pożyczkowe mają dużo lepsze podejście do klienta. Nie odrzucają wniosku automatycznie, tylko rozpatrują go indywidualnie. Może się bowiem okazać, że zaległość nie powstała z winy konsumenta albo spowodowała ją sytuacja losowa. W bazie BIK zdarzają się też błędne adnotacje.

Pożyczka od rodziny nie zawsze dobra

Pożyczka prywatna także nie zawsze jest możliwa. Wiele osób sceptycznie podchodzi zarówno do udzielania, jak i zaciągania pożyczek od rodziny. Powodów takiego podejścia jest bez liku:
– brak zaufania,
– złe stosunki z bliskimi albo obawa ich pogorszenia wskutek nieterminowego zwrotu środków,
– strach przed nieotrzymaniem pieniędzy z powrotem,
– niechęć do tłumaczenia się odnośnie przeznaczenia pożyczki,
– obawa przed utratą niezależności,
ograniczone możliwości finansowe.

Uwaga na podatek od pożyczki prywatnej

W związku z tym niektórzy wolą zapożyczać się u znajomych. Problem w tym, że wówczas trzeba zapłacić podatek od pożyczki. Fachowo rzecz ujmując, chodzi o 2-proc. podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), którym objęte są też m.in. zakup mieszkania z rynku wtórnego, darowizna, umowa zakupu auta od osoby prywatnej. Przykład. Zepsuł się nam samochód. Koszt naprawy stanowiłby znaczną część jego obecnej wartości. Postanawiamy więc kupić nowy pojazd, ale nasze oszczędności są niewystarczające. Prosimy kolegę o pożyczenie 6 tys. zł.

Zgodnie z prawem od tej kwoty musimy wpłacić do urzędu skarbowego 120 zł tytułem podatku od czynności cywilnoprawnych. A co jeśli zataimy fakt pożyczki?

Poza kwestiami moralnymi w grę wchodzi odpowiedzialność karnoskarbowa. Gdy urząd dowie się o takiej transakcji, naliczy opłatę karną w wysokości 20 proc. wartości pożyczonej kwoty. W omawianym przykładzie będzie to 1200 zł.

Zwolnienie z podatku od pożyczki prywatnej

Z formalnego punktu widzenia daniną obłożone są też pożyczki społecznościowe. Dlaczego? Bo zaciągamy je od innej osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej.

Za to podatek od pożyczki nie występuje w przypadku pożyczki od rodziny. Ale uwaga! Zwolnienie przysługuje pod dwoma warunkami:

 1. Kwota zobowiązania w ciągu pięciu lat nie przekroczyła 9637 zł
 2. Pożyczka została udzielona przez osoby z I grupy podatkowej, którymi w rozumieniu prawa podatkowego są: małżonek, zstępny (np. dziecko, wnuk), wstępny (np. rodzic, dziadek), rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha, teściowie, zięć i synowa.

Jeśli więc zbyt często prosimy o teścia albo brata o przysługę, z prawnego punktu widzenia będziemy musieli za to zapłacić. Wspomniany limit 9637 zł dotyczy bowiem kolejnych pięciu lat kalendarzowych. Jego przekroczenie powoduje konieczność uiszczenia podatku.

Formalności przy pożyczce prywatnej

Wbrew pozorom pożyczka prywatna również obarczona jest formalnościami. Prawo wymaga, by fakt otrzymania środków z takiej transakcji został udokumentowany, np. przelewem albo przekazem.

Dla własnego bezpieczeństwa dobrze jest również spisać warunki takiej pożyczki. Może się bowiem okazać, że znajomy czy szwagier zechce nas wykorzystać i zażądać odsetek czy innych opłat, choć wcześniej deklarował, że pożyczy za darmo.

Oprocentowanie szybkiej pożyczki internetowej

Podatkiem PCC nie są objęte pożyczki pozabankowe ani kredyty bankowe. Zaciągnięcie zobowiązania w takich instytucjach wymaga formy pisemnej, co ma zabezpieczyć interesy klienta. Ochrona konsumenta realizuje się też w tym, że koszty pożyczki są limitowane przez prawo.

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim oprocentowanie nominalne nie może być wyższe niż dwukrotność odsetek ustawowych. Te ostatnie wylicza się poprzez dodanie do stopy referencyjnej NBP współczynnika 3,5. Obecnie daje to 10 proc. w skali roku [2 x (1,5 + 3,5)].

Jeśli więc pożyczamy 10 tys. zł na rok, to bank czy firma pożyczkowa nie może pobrać od tej kwoty więcej niż 1 tys. zł odsetek.

Pozaodsetkowe koszty pożyczki online

Prawo określa też pozaodsetkowe koszty pożyczki. Wedle ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym chodzi o „wszystkie koszty, które klient ponosi w związku z umową o kredyt konsumencki, z wyłączeniem odsetek”. Wliczana jest więc w nie: prowizja, opłata przygotowawcza, opłata administracyjna, ew. ubezpieczenie.

Limit kosztów pozaodsetkowych pożyczki online równa się sumie 25 proc. kwoty pożyczki i 2,5 proc. kwoty zmiennej za każdy miesiąc trwania umowy (30 proc. za każdy rok). Oprócz tego w całym okresie trwania umowy łączne koszty nie będące odsetkami nie mogą przekroczyć 100 proc. pożyczonej kwoty.

Przykład. Bierzemy 10 tys. zł pożyczki przez internet na dwa lata. Łącznie będzie nas ona kosztować max 8,5 tys. zł. To dopuszczalna prawem suma odsetek i kosztów pozaodsetkowych. Firma oferująca pożyczki ratalne może zastosować niższe opłaty.

Ponadto w ustawie zapisano obowiązek podawania przez pożyczkodawców w materiałach promujących szybkie pożyczki zaciągane przez internet i dokumentach z nimi związanych wskaźnika zwanego RRSO. Pod tym skrótem kryje się rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Informuje ona o łącznym koszcie pożyczki (odsetki + wszystkie inne opłaty i prowizje naliczane przez instytucję finansową). Im wyższe RRSO, tym droższe finansowanie.

Ustawa antylichwiarska reguluje również kwestię maksymalnych opłat za:

 • zwłokę w spłacie (dwukrotność stopy referencyjnej powiększonej o 5,5 pkt. proc., czyli – na dziś – 14 proc. w skali roku),
 • przedłużenie terminu spłaty – w ciągu pierwszych 120 dni trwania umowy wlicza się je w ustawowy limit kosztów pozaodsetkowych,
 • czynności windykacyjne, np. upomnienia, monity (sześciokrotność stopy lombardowej NBP, czyli – na dziś – 15 proc. w skali roku).

 

 

grybow24.pl

 

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

HotNews

Odzyskiwanie danych

Wydarzenia

Reklama2

Informator


Turystyka

Raj dla miłośników dwóch kółek czyli Okrężny Szlak Rowerowy

m1-IMG_5245

Pejzaż Beskidu Niskiego oraz Pogórza zawsze przyciągały turystów. Różnorodność szlaków pieszych została w niedawnym czasie wzmocniona trasami rowerowymi. Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na trenie Ziemi Grybowskiej powstało 80 kilometrów oznakowanych tras.

Ankieta

Sorry, there are no polls available at the moment.

Pogoda

Katalog firm
bednarz_plansza_filmy_v2

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

logo_polinwestycje_JPG_900x600

Pol-Inwestycje Andrzej Obrzut


tel: 881 328 135

mail: biuro@polinwestycje.pl

nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

logoprocalculo_jpg_male

Biuro Rachunkowe Pro Calculo


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

m_logo_mservice

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

logo_gabinet_stepien_ewa_tlo

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

atex-logo

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

ex2

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia
Logo OK Polska

Przedsiębiorstwo Budowlane szuka pracowników! Atrakcyjne warunki!

Firma OK-Polska Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o. z siedzibą w Gogolinie przy ul. Kasztanowej 2a zajmuje się realizacją konstrukcji żelbetowych na terenie: Niemiec, Holandii, Danii, Polski.

miniatura_Zestaw Renault + Naczepa przerzut

Ciągnik siodłowy Renault Premium 400 + naczepa do przerzutu ACTM

Do sprzedania zestaw: Ciągnik siodłowy Renault Premium 400 + Naczepa ACTM. Samochód sprawny, sporadycznie używany ze względu iż nie trudnimy się transportem, prowadzimy firmę budowlaną-posiadamy dwa przerzuty z czego jeden oferowany na niniejszym ogłoszeniu jest nam zbędny. Opony w dobrym stanie do jazdy.

dom_alabaster_sprzedaz_ptaszkowa_z_dzialka

Ptaszkowa: dom wolnostojący wraz z działką (16 arów) – OKAZJA

Do sprzedania dom wolnostojący (stan surowy zamknięty) wybudowany z projektu „Dom Alabaster” z wykonaną zmianą (zwiększono przestrzeń garażową dodając kotłownię). Dom leży na działce 16 arów, w bardzo dobrej lokalizacji tuż przy drodze krajowej nr 28 (Nowy Sącz-Grybów-Gorlice).

34138237_1022252667931540_1214332102351257600_n

Zagubiono kluczki od VW. Pomożecie? Czeka nagroda

Dnia 01 czerwca ok godz: 13 w sklepie „Delikatesy Centrum w Kąclowej” zaginął klucz od samochodu widoczny na zdjęciu. Jeśli ktoś go znalazł proszę o zwrot do kasy sklepu. Dla uczciwego znalazcy przewidziano nagrodę.

dowod_rejestracyjny_zagubiono

Zaginęły dokumenty wraz z prawem jazdy. Na znalazcę czeka nagroda!

Zaginął dowód rejestracyjny do Renault Megane III, o numerze KNS 4949F. W środku znajduję się polisa OC samochodu oraz prawo jazdy osoby, która pożyczyła ten samochód. Znalazcę bardzo proszę o kontakt, nr tel: 510418798. Na znalazcę czeka nagroda.

harddrive-2619020_960_720

Odzyskiwanie danych – Grybów, Bobowa, Gorlice, Nowy Sącz, Jasło

Świadczymy usługi związane z odzyskiwaniem danych z dysków twardych, kart pamięci, pamięci przenośnych (pendrive) i innych elektronicznych nośników informacji. Specjalizujemy się w uszkodzeniach logicznych.

indeks

Poszukujemy księgowej lub firmy która rozliczy małą firmę za 2017 rok

Poszukujemy firmy, która rozliczy do 30 kwietnia 2018 roku cały poprzedni rok w małej firmie. Miesięcznie 10-25 dokumentów. Rachunkowość uproszczona. Bez kasy fiskalnej. Brak samochodu czy kosztów związanych z transportem. Jedynie jest kilka amortyzacji sprzętu elektrofonicznego.

Bilbord_TLC praca_grybow24

Gorlicka firma TLC szuka pracowników!

Międzynarodowa firma działającą w sektorze produkcji lekkich konstrukcji stalowych zatrudni, osoby na stanowiska:

Oddam 6-tygodniowego pieska w dobre ręce!

Oddam małego pieska w dobre ręce!

Oddam w dobre ręce 6 tygodniowego bardzo sympatycznego pieska, ponieważ nie mogę go zatrzymać u siebie. Chętnych proszę o kontakt pod nr telefonu 667 116 199. Pieska można odebrać w Grybowie.      

m21-IMG_4653

Wynajmę lokale użytkowe w centrum Grybowa

Do wynajęcia pozostają trzy lokale użytkowe: 50m² (jedno pomieszczenie na parterze), 36m² (jedno pomieszczenie na I piętrze) oraz 40m² (dwa pomieszczenia na I piętrze). Wszystkie lokale mieszczą się w pięknie odrestaurowanej i zmodernizowanej kamienicy w ścisłym centrum Grybowa – przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 981 z drogą krajową nr 28.


Partnerzy i reklamodawcy: