Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
czwartek 24 maja 2018

Chcieć to móc! Niepełnosprawni ze Stróż z wizytą we Włoszech

m4 (6)

Niecodziennymi wrażeniami i poczuciem sukcesu, że chcieć to móc, zakończył się wyjazd 48 osób w tym 30 z niepełnosprawnością z Zakładu Aktywności Zawodowej w Stróżach oraz Powiatowego ZAZ w Nawojowej do Rzymu. Niesamowita wycieczka a zarazem pielgrzymka została zorganizowana w dniach 4-9 lutego 2017 roku. Oprócz Rzymu uczestnicy zwiedzili także inne miejsca warte odwiedzenia we Włoszech.

Całe przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez działający w ramach Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach Zakład Aktywności Zawodowej, zaś partnerem projektu została Fundacja PZU. Na pomyślność wyprawy złożyły się również firmy PKP Cargo Connect, KZN Bieżanów i TUW PZU, które to obejmowały swoim patronatem kolejne dni naszego pobytu na ziemi włoskiej. Do sukcesu projektu przyczyniły się również firmy: Batim, Grand z Korzenna, Instytut Kolejnictwa, Bruk-Bet, Profi, DPU Wrocław, AJ Pyzik, Geokart International Rzeszów, Józef Majerczak, ZSO Bobowa. Sporą część budżetu stanowiły środki Zakładowych Funduszów Aktywności Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Nawojowej i Zakładu Aktywności Zawodowej im. Matki Bożej Fatimskiej w Stróżach. Patronat medialny nad projektem objął portal Grybow24.pl.

Wyprawa zaczęła się w sobotę (04.02) o 8.00, kiedy to wyruszyliśmy autokarem ze Stróż w kierunku lotniska Balice. Następnie czekał na nas emocjonujący lot z Krakowa na rzymskie lotnisko Ciampino. Dla wielu z nas była to pierwsza w życiu podróż samolotem więc od samego początku towarzyszyły nam niesamowite i niezapomniane emocje! Pełni zarówno nadziei jak i obaw robiliśmy pierwsze kroki na włoskiej ziemi. Na lotnisku czekał już autokar dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich (z windą), którym poruszaliśmy się podczas całego pobytu.

Pierwszym punktem bardzo intensywnego planu była wizyta w miejscu bardzo ważnym dla wszystkich Polaków – Monte Cassino. Widoki, które było nam dane podziwiać, wyjeżdżając na to wzgórze, zapierały dech w piersiach. Na miejscu uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, w języku włoskim, w klasztorze ojców Benedyktynów. Z klasztoru przejechaliśmy na Polski Cmentarz Wojenny, gdzie spoczywa ponad tysiąc polskich żołnierzy poległych w bitwie o Monte Cassino podczas drugiej wojny światowej. Polskim akcentem w tym szczególnym miejscu było zapalenie znicza na grobie gen. Władysława Andersa oraz wspólna modlitwa w intencji spoczywających tam żołnierzy. Koniec wizyty wyznaczył deszcz, który nieoczekiwanie zaczął padać, zdecydowanie dodając tempa powrotowi do autokaru. Kolejnym punktem były Pompeje. Podziwialiśmy ruiny starego miasta oraz sprawcę zniszczenia miasta – wulkan Wezuwiusz. Nawiedziliśmy również Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej (Pompejańskiej). Dużą atrakcją tego dnia okazały się również palmy, na których tle każdy uczestnik wycieczki koniecznie chciał mieć zdjęcie. Ostatnim punktem dnia był Neapol, w którym oprócz pięknych widoków mieliśmy również okazję do nawiedzenia pięknej Świątyni Świętego Januarego.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od wizyty na Watykanie. Plac Świętego Piotra był dla nas miejscem znanym głównie z relacji telewizyjnych i dzięki temu od razu poczuliśmy się tam jak „u siebie”. Bazylika Świętego Piotra również zachwyciła nas swoim pięknem i ogromem. Świątynia ta, to miejsce szczególne dla nas katolików, to centrum naszej wiary. Największe emocje ujawniły się podczas modlitwy w kaplicy św. Sebastiana przy grobie Świętego Jana Pawła II. Wielu z nas właśnie po to przyjechało do Rzymu, by pobyć przy grobie Ojca Św. i prosić o łaski za Jego wstawiennictwem. Dzięki gościnności Watykanu mieliśmy możliwość darmowego wyjechania windą na dach Bazyliki Świętego Piotra. Część grupy porwała się nawet na „wdrapanie się”, już o własnych siłach, na kopułę Bazyliki, skąd rozpościerał się przepiękny widok na cały Rzym. Po południu ruszyliśmy w kierunku Bazyliki Św. Jana Chrzciciela na Lateranie, w sąsiedztwie której mieliśmy okazję zobaczyć, a niektórzy nawet przejść na kolanach po Świętych Schodach. Według tradycji są to schody, po których stąpał Jezus Chrystus idąc do Piłata na sąd. Zostały one przywiezione z Ziemi Świętej do Rzymu przez świętą Monikę, czyli matkę cesarza Konstantego Wielkiego. Dla wielu z nas było to niezapomniane przeżycie duchowe. W Bazylice Św. Jana Chrzciciela dowiedzieliśmy się o niesamowitych właściwościach akustycznych tego miejsca, co chętnie i kilkukrotnie sprawdziliśmy. Na koniec dnia odwiedziliśmy Bazylikę Matki Bożej Większej, zwanej Śnieżną. Co ważne, jest to pierwsza świątynia wybudowana na cześć Matki Bożej. Nazywana również „rzymskim Betlejem”, gdyż w niej znajdują się relikwie Żłóbka, w którym narodził się Jezus Chrystus. Dlatego też w Bazylice cały rok można śpiewać kolędy.

Wtorek przywitał nas piękną, wiosenną pogodą. Dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Bazylice Świętego Pawła za Murami, która zachwyciła swoim pięknem. Mieliśmy okazję obejrzeć portrety wszystkich papieży, począwszy od świętego Piotra, aż do papieża Franciszka. Reszta dnia okazała się małym maratonem, który rozpoczynał się pod Colosseum, a jego trasę wyznaczały kolejno: Ołtarz Ojczyzny, Fontanna di Trevi, Panteon, Plac Navona. Zachwyceni bogatą architekturą Rzymu oraz jego dorobkiem kulturowym, zmęczeni, ale szczęśliwi dotarliśmy do autobusu.

Kolejny dzień (środa) był tym najbardziej przez wszystkich wyczekiwanym, gdyż w planach na ten dzień była Audiencja Generalna u Ojca Świętego Franciszka, która miała się odbyć w Auli Pawła VI. Sprawdziło się przysłowie Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje, gdyż dzięki temu, że byliśmy już o 7 rano przed Placem Świętego Piotra, wchodziliśmy na audiencję jako jedni z pierwszych i część grupy została zaproszona do pierwszych rzędów Auli. Emocje były ogromne! Nie obyło się bez łez i wypełniającego nas poczucia szczęścia, zwłaszcza wówczas gdy mieliśmy możliwość osobistego przywitania się z Ojcem Świętym i ucałowania pierścienia Rybaka. Wzruszeni i szczęśliwi przejechaliśmy do Ostii, gdzie spędziliśmy miłe popołudnie oglądając Morze Tyrreńskie, spacerując po plaży i molo. Było to niestety już ostatnie popołudnie we Włoszech.

Wczesnym rankiem w czwartek przejechaliśmy na lotnisko, skąd odlecieliśmy do Polski. W Krakowie przywitała nas ostra zimowa aura i śnieg, od którego widoku już nieco odwykliśmy podczas pobytu w Wiecznym Mieście. Troszkę stęsknieni za bliskimi, zmęczeni i bardzo szczęśliwi wróciliśmy do domów.

NASZE PODZIĘKOWANIA

Wszystkim Naszym Dobrodziejom, tj: Fundacji PZU, PKP Cargo Connect, KZN Bieżanów, TUW PZU,  Firmie Batim, Firmie Grand z Korzennej, Instytutowi Kolejnictwa, Firmie Bruk-Bet,  Firmie Profi, Firmie DPU Wrocław, Firmie AJ Pyzik, Firmie Geokart International Rzeszów, Ośrodkowi Don Orione im. Jana Pawła II w Rzymie, Panu Józefowi Majerczak, uczniom ZSO Bobowa, Portalowi informacyjnemu Grybów24.pl oraz Powiatowemu Zakładowi Aktywności Zawodowej w Nawojowej i Zakładowi Aktywności Zawodowej im. Matki Bożej Fatimskiej w Stróżach serdecznie DZIĘKUJEMY ! To dzięki Wam projekt zakończył się sukcesem!

relacjonował Piotr Wojtas, kierownik ZAZ Stróże działającej przy Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach.

fot. nadesłane

Bazyliszek - pizza w Grybowie

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:
 • Piotr Wojtas

  Chcieć to móc:)


Katalog firm
nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: [email protected]

logoprocalculo_jpg_male

Biuro Rachunkowe Pro Calculo


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

m_logo_mservice

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

logo_gabinet_stepien_ewa_tlo

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

atex-logo

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

ex2

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

logotyp_optimar

Optimar – Biuro Rachunkowe


Mariola Janusz

Tel. 535-558-318

Strona internetowa: www.optimar-bobowa.pl

logo_burnat_2014_png

Market Budowlany BURNAT


Waldemar Burnat

Tel. 501 504 465 (Bogoniowice) lub 508 314 138 (Gromnik)

Strona internetowa: www.burnat.info

hydroteh

Hydrotech


Daniel Warzecha

509 918 105

Strona internetowa: www.hydrotech-bobowa.com

1779872_485066811604452_425519645_n

Serwis Komputerowy ITNET24


Marcin Wojna

18 47 91 202

Strona internetowa: www.itnet24.pl

Ogłoszenia
harddrive-2619020_960_720

Odzyskiwanie danych – Grybów, Bobowa, Gorlice, Nowy Sącz, Jasło

Świadczymy usługi związane z odzyskiwaniem danych z dysków twardych, kart pamięci, pamięci przenośnych (pendrive) i innych elektronicznych nośników informacji. Specjalizujemy się w uszkodzeniach logicznych.

indeks

Poszukujemy księgowej lub firmy która rozliczy małą firmę za 2017 rok

Poszukujemy firmy, która rozliczy do 30 kwietnia 2018 roku cały poprzedni rok w małej firmie. Miesięcznie 10-25 dokumentów. Rachunkowość uproszczona. Bez kasy fiskalnej. Brak samochodu czy kosztów związanych z transportem. Jedynie jest kilka amortyzacji sprzętu elektrofonicznego.

Bilbord_TLC praca_grybow24

Gorlicka firma TLC szuka pracowników!

Międzynarodowa firma działającą w sektorze produkcji lekkich konstrukcji stalowych zatrudni, osoby na stanowiska:

Oddam 6-tygodniowego pieska w dobre ręce!

Oddam małego pieska w dobre ręce!

Oddam w dobre ręce 6 tygodniowego bardzo sympatycznego pieska, ponieważ nie mogę go zatrzymać u siebie. Chętnych proszę o kontakt pod nr telefonu 667 116 199. Pieska można odebrać w Grybowie.      

m21-IMG_4653

Wynajmę lokale użytkowe w centrum Grybowa

Do wynajęcia pozostają trzy lokale użytkowe: 50m² (jedno pomieszczenie na parterze), 36m² (jedno pomieszczenie na I piętrze) oraz 40m² (dwa pomieszczenia na I piętrze). Wszystkie lokale mieszczą się w pięknie odrestaurowanej i zmodernizowanej kamienicy w ścisłym centrum Grybowa – przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 981 z drogą krajową nr 28.

praca

Praca sezonowa – kucharz, pomoc kucharza, sprzedawca

Przyjmiemy do pracy na stanowisku sprzedaż (wynagrodzenie 2600zł), pomoc kuchenna (wynagrodzenie 3000zł) oraz kucharz (wynagrodzenie 7000-9000zł). Zapewniamy obiad pracowniczy oraz nocleg. Praca sezonowa. Więcej informacji pod numerem 609 464 028 lub mailowo [email protected] Zapraszamy.

praca

Poszukiwany księgowy oraz kadrowy!

Przedsiębiorstwo Przewozowo-Handlowe LIBROPOL z Siedlisk (gmina Bobowa) w związku z dynamicznym rozwojem firmy poszukuje chętnych do pracy na stanowiskach administracyjnych w zakresie księgowym i kadrowym.

miniatura_ogloszenie_praca_polwar

PRACA dla niterów konstrukcji stalowych

Niterów konstrukcji stalowych, do pracy za granicą, zatrudni spółka. Więcej informacji pod numerem telefonu: 502 525 717.

mIMG_7495

WYNAJMĘ: lokal użytkowy przy głównej ulicy w centrum Grybowa

Wynajmę lokal użytkowy o powierzchni 58 m2, wraz z łazienką  przy jednej z głównych ulic miasta Grybowa. Tel. 663 – 377 – 320 

ziemia

Przyjmę ziemię

Przyjmę ziemię (nie gruz) na działkę w miejscowości Siedliska (gmina Bobowa, niedaleko remizy OSP). Chętne osoby proszone są o kontakt telefoniczny pod numerem 519 177 720 lub 506 533 800.


Partnerzy i reklamodawcy: