Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
czwartek 26 kwietnia 2018

Jakie prace remontowe wymagają zgłoszenia lub też pozwolenia

grybow24.pl

Wszelkie prace remontowe, czy też modernizacyjne powinny być przeprowadzane zgodnie z prawem, dlatego warto wiedzieć, które wymagają szczególnych pozwoleń, a które można rozpocząć w każdej chwili. Jest to wiedza o tyle istotna, że wykonywanie określonych prac bez zgody urzędu skutkuje karą pieniężną.

Przede wszystkim konieczne jest rozróżnienie czym jest remont, przebudowa i rozbudowa domu.

Remont jest to wykonywanie w istniejącym już budynku robót budowlanych, które niejako polegają na odtworzeniu stanu pierwotnego. Przy tym nie jest to rodzaj bieżącej konserwacji. Dopuszczalne jest natomiast stosowanie materiałów budowlanych innych, aniżeli te, które zostały użyte pierwotnie.

Przebudowa natomiast to przeprowadzenie robót budowlanych, w wyniku których nastąpi zmiana parametrów użytkowych  lub też technicznych istniejącego już budynku. Zmiana ta nie jest na tyle duża, aby dotyczyła najistotniejszych parametrów, takich jak kubatura, powierzchnia zabudowy, czy wysokość, długość lub szerokość, czy ilość kondygnacji budynku.

Najbardziej „poważnym” przedsięwzięciem jest rozbudowa domu jednorodzinnego. Jest to bowiem wykonywanie robót budowlanych, w następstwie których następuje zmiana parametrów użytkowych lub też technicznych obiektu budowlanego, który już istnieje. W tym przypadku najczęściej zmianie ulegają najważniejsze parametry budynku.

Tylko nieliczne z prac nie są regulowane przez Prawo budowlane. Zaliczają się tutaj głównie drobne prace konserwacyjne. Wszelkie inne prace zazwyczaj wymagają większej ilości formalności.

Zgłoszenie remontu  i pozwolenie na przebudowę

Zgłoszenie składa się w Urzędzie Miasta lub też w Starostwie. Inwestor musi określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania prac, jak również termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia konieczne jest dołączenie dokumentu świadczącego o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Jeśli w ciągu 30 dni urząd nie wyrazi swojego sprzeciwu, można rozpocząć prace. Czas, w którym należy rozpocząć remont to dwa lata.

Wniosek o przebudowę składa się w tym samym urzędzie, w którym składa się zgłoszenie  remontu. W tym przypadku należy dołączyć cztery egzemplarze projektu z wymaganymi opiniami, zezwoleniami, czy też uzgodnieniami. Tutaj również konieczne jest oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, jak również decyzja o warunkach zabudowy.

Ten typ sprawy mieści się w ramach postępowania administracyjnego, zatem na odpowiedź czeka się miesiąc lub dwa jeśli sprawa jest skomplikowana. Uzyskane pozwolenie ważne jest trzy lata i tyle dokładnie jest czasu na rozpoczęcie prac budowlanych.

O rozpoczęciu robót musi zostać poinformowany powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Należy również dostarczyć mu oświadczenie kierownika budowy o podjęciu obowiązków oraz zaświadczenie o jego wpisie na listę izby samorządu zawodowego.

Konieczny będzie również dziennik budowy, a następnie jego rejestracja w starostwie, czy też Urzędzie miasta.

Jeśli inwestycja, której podejmie się inwestor wymaga uzyskania pozwolenia na budowę do wniosku dołączyć trzeba projekt. Zakres samego projektu w znacznej mierze uzależniony jest od rodzaju i rozpiętości planowanych robót. Często konieczna jest inwentaryzacja, czyli projekt techniczny przedstawiający rzeczywisty stan budynku.

Jest ona wskazana gdy dojdzie do ingerencji w konstrukcję budynku lub brak jest pełnego projektu na podstawie którego przed laty wydano pozwolenie na budowę. Jeśli budynek jest wyjątkowo wiekowy urząd może nakazać wykonanie ekspertyzy technicznej.

źródło i fot. materiał nadesłany

grybow24.pl

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Katalog firm
nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: [email protected]

logoprocalculo_jpg_male

Biuro Rachunkowe Pro Calculo


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

m_logo_mservice

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

logo_gabinet_stepien_ewa_tlo

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

atex-logo

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

ex2

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

logotyp_optimar

Optimar – Biuro Rachunkowe


Mariola Janusz

Tel. 535-558-318

Strona internetowa: www.optimar-bobowa.pl

logo_burnat_2014_png

Market Budowlany BURNAT


Waldemar Burnat

Tel. 501 504 465 (Bogoniowice) lub 508 314 138 (Gromnik)

Strona internetowa: www.burnat.info

hydroteh

Hydrotech


Daniel Warzecha

509 918 105

Strona internetowa: www.hydrotech-bobowa.com

1779872_485066811604452_425519645_n

Serwis Komputerowy ITNET24


Marcin Wojna

18 47 91 202

Strona internetowa: www.itnet24.pl

Ogłoszenia
indeks

Poszukujemy księgowej lub firmy która rozliczy małą firmę za 2017 rok

Poszukujemy firmy, która rozliczy do 30 kwietnia 2018 roku cały poprzedni rok w małej firmie. Miesięcznie 10-25 dokumentów. Rachunkowość uproszczona. Bez kasy fiskalnej. Brak samochodu czy kosztów związanych z transportem. Jedynie jest kilka amortyzacji sprzętu elektrofonicznego.

Bilbord_TLC praca_grybow24

Gorlicka firma TLC szuka pracowników!

Międzynarodowa firma działającą w sektorze produkcji lekkich konstrukcji stalowych zatrudni, osoby na stanowiska:

Oddam 6-tygodniowego pieska w dobre ręce!

Oddam małego pieska w dobre ręce!

Oddam w dobre ręce 6 tygodniowego bardzo sympatycznego pieska, ponieważ nie mogę go zatrzymać u siebie. Chętnych proszę o kontakt pod nr telefonu 667 116 199. Pieska można odebrać w Grybowie.      

m21-IMG_4653

Wynajmę lokale użytkowe w centrum Grybowa

Do wynajęcia pozostają trzy lokale użytkowe: 50m² (jedno pomieszczenie na parterze), 36m² (jedno pomieszczenie na I piętrze) oraz 40m² (dwa pomieszczenia na I piętrze). Wszystkie lokale mieszczą się w pięknie odrestaurowanej i zmodernizowanej kamienicy w ścisłym centrum Grybowa – przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 981 z drogą krajową nr 28.

praca

Praca sezonowa – kucharz, pomoc kucharza, sprzedawca

Przyjmiemy do pracy na stanowisku sprzedaż (wynagrodzenie 2600zł), pomoc kuchenna (wynagrodzenie 3000zł) oraz kucharz (wynagrodzenie 7000-9000zł). Zapewniamy obiad pracowniczy oraz nocleg. Praca sezonowa. Więcej informacji pod numerem 609 464 028 lub mailowo [email protected] Zapraszamy.

praca

Poszukiwany księgowy oraz kadrowy!

Przedsiębiorstwo Przewozowo-Handlowe LIBROPOL z Siedlisk (gmina Bobowa) w związku z dynamicznym rozwojem firmy poszukuje chętnych do pracy na stanowiskach administracyjnych w zakresie księgowym i kadrowym.

miniatura_ogloszenie_praca_polwar

PRACA dla niterów konstrukcji stalowych

Niterów konstrukcji stalowych, do pracy za granicą, zatrudni spółka. Więcej informacji pod numerem telefonu: 502 525 717.

mIMG_7495

WYNAJMĘ: lokal użytkowy przy głównej ulicy w centrum Grybowa

Wynajmę lokal użytkowy o powierzchni 58 m2, wraz z łazienką  przy jednej z głównych ulic miasta Grybowa. Tel. 663 – 377 – 320 

ziemia

Przyjmę ziemię

Przyjmę ziemię (nie gruz) na działkę w miejscowości Siedliska (gmina Bobowa, niedaleko remizy OSP). Chętne osoby proszone są o kontakt telefoniczny pod numerem 519 177 720 lub 506 533 800.

mIMG_1136

Sprzedam atrakcyjną działkę!

Na sprzedaż atrakcyjna 10-arowa działka w kształcie prostokąta zlokalizowana w Bobowej przy ulicy Słonecznej, dojazd drogą asfaltową. Działka posiada wszelkie media, roztacza się z niej bardzo ładny widok na pasmo Pogórza. Okazyjna cena!


Partnerzy i reklamodawcy: