Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
wtorek 18 czerwca 2019
PWSZ oferta edukacyjna

Jakie prace remontowe wymagają zgłoszenia lub też pozwolenia

grybow24.pl

Wszelkie prace remontowe, czy też modernizacyjne powinny być przeprowadzane zgodnie z prawem, dlatego warto wiedzieć, które wymagają szczególnych pozwoleń, a które można rozpocząć w każdej chwili. Jest to wiedza o tyle istotna, że wykonywanie określonych prac bez zgody urzędu skutkuje karą pieniężną.

Przede wszystkim konieczne jest rozróżnienie czym jest remont, przebudowa i rozbudowa domu.

Remont jest to wykonywanie w istniejącym już budynku robót budowlanych, które niejako polegają na odtworzeniu stanu pierwotnego. Przy tym nie jest to rodzaj bieżącej konserwacji. Dopuszczalne jest natomiast stosowanie materiałów budowlanych innych, aniżeli te, które zostały użyte pierwotnie.

Przebudowa natomiast to przeprowadzenie robót budowlanych, w wyniku których nastąpi zmiana parametrów użytkowych  lub też technicznych istniejącego już budynku. Zmiana ta nie jest na tyle duża, aby dotyczyła najistotniejszych parametrów, takich jak kubatura, powierzchnia zabudowy, czy wysokość, długość lub szerokość, czy ilość kondygnacji budynku.

Najbardziej „poważnym” przedsięwzięciem jest rozbudowa domu jednorodzinnego. Jest to bowiem wykonywanie robót budowlanych, w następstwie których następuje zmiana parametrów użytkowych lub też technicznych obiektu budowlanego, który już istnieje. W tym przypadku najczęściej zmianie ulegają najważniejsze parametry budynku.

Tylko nieliczne z prac nie są regulowane przez Prawo budowlane. Zaliczają się tutaj głównie drobne prace konserwacyjne. Wszelkie inne prace zazwyczaj wymagają większej ilości formalności.

Zgłoszenie remontu  i pozwolenie na przebudowę

Zgłoszenie składa się w Urzędzie Miasta lub też w Starostwie. Inwestor musi określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania prac, jak również termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia konieczne jest dołączenie dokumentu świadczącego o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Jeśli w ciągu 30 dni urząd nie wyrazi swojego sprzeciwu, można rozpocząć prace. Czas, w którym należy rozpocząć remont to dwa lata.

Wniosek o przebudowę składa się w tym samym urzędzie, w którym składa się zgłoszenie  remontu. W tym przypadku należy dołączyć cztery egzemplarze projektu z wymaganymi opiniami, zezwoleniami, czy też uzgodnieniami. Tutaj również konieczne jest oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, jak również decyzja o warunkach zabudowy.

Ten typ sprawy mieści się w ramach postępowania administracyjnego, zatem na odpowiedź czeka się miesiąc lub dwa jeśli sprawa jest skomplikowana. Uzyskane pozwolenie ważne jest trzy lata i tyle dokładnie jest czasu na rozpoczęcie prac budowlanych.

O rozpoczęciu robót musi zostać poinformowany powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Należy również dostarczyć mu oświadczenie kierownika budowy o podjęciu obowiązków oraz zaświadczenie o jego wpisie na listę izby samorządu zawodowego.

Konieczny będzie również dziennik budowy, a następnie jego rejestracja w starostwie, czy też Urzędzie miasta.

Jeśli inwestycja, której podejmie się inwestor wymaga uzyskania pozwolenia na budowę do wniosku dołączyć trzeba projekt. Zakres samego projektu w znacznej mierze uzależniony jest od rodzaju i rozpiętości planowanych robót. Często konieczna jest inwentaryzacja, czyli projekt techniczny przedstawiający rzeczywisty stan budynku.

Jest ona wskazana gdy dojdzie do ingerencji w konstrukcję budynku lub brak jest pełnego projektu na podstawie którego przed laty wydano pozwolenie na budowę. Jeśli budynek jest wyjątkowo wiekowy urząd może nakazać wykonanie ekspertyzy technicznej.

źródło i fot. materiał nadesłany

grybow24.pl

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Wydarzenia

Turystyka

Czy uda się zwiększyć ruch turystyczny w gminie i mieście Grybów?

m2-IMG_7699

Ziemia Grybowska ma ogromny potencjał turystyczny. Przebiegające przez jej teren szlaki I i II Wojny Światowej, obiekty Centrum Sportów Zimowych (trasy biegowe, nartorolokowe, korty, lodowisko, cały kompleks sportowo-rekreacyjny), zabytki architektury drewnianej czy nieskażony krajobraz przyrodniczy pozwalają stworzyć atrakcyjną ofertę, zwłaszcza dla klienta zagranicznego.

Reklama2

Informator


katering dietetyczny grybów, korzenna

Pogoda

Katalog firm
bednarz_plansza_filmy_v2

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

logo_polinwestycje_JPG_900x600

Pol-Inwestycje Andrzej Obrzut


tel: 881 328 135

mail: biuro@polinwestycje.pl

nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

logoprocalculo_jpg_male

Biuro Rachunkowe Pro Calculo


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

m_logo_mservice

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

logo_gabinet_stepien_ewa_tlo

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

atex-logo

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

ex2

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia
m20190131_141231

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.

Logo OK Polska

Przedsiębiorstwo Budowlane szuka pracowników! Atrakcyjne warunki!

Firma OK-Polska Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o. z siedzibą w Gogolinie przy ul. Kasztanowej 2a zajmuje się realizacją konstrukcji żelbetowych na terenie: Niemiec, Holandii, Danii, Polski.

miniatura_Zestaw Renault + Naczepa przerzut

Ciągnik siodłowy Renault Premium 400 + naczepa do przerzutu ACTM

Do sprzedania zestaw: Ciągnik siodłowy Renault Premium 400 + Naczepa ACTM. Samochód sprawny, sporadycznie używany ze względu iż nie trudnimy się transportem, prowadzimy firmę budowlaną-posiadamy dwa przerzuty z czego jeden oferowany na niniejszym ogłoszeniu jest nam zbędny. Opony w dobrym stanie do jazdy.

dom_alabaster_sprzedaz_ptaszkowa_z_dzialka

Ptaszkowa: dom wolnostojący wraz z działką (16 arów) – OKAZJA

Do sprzedania dom wolnostojący (stan surowy zamknięty) wybudowany z projektu „Dom Alabaster” z wykonaną zmianą (zwiększono przestrzeń garażową dodając kotłownię). Dom leży na działce 16 arów, w bardzo dobrej lokalizacji tuż przy drodze krajowej nr 28 (Nowy Sącz-Grybów-Gorlice).

34138237_1022252667931540_1214332102351257600_n

Zagubiono kluczki od VW. Pomożecie? Czeka nagroda

Dnia 01 czerwca ok godz: 13 w sklepie „Delikatesy Centrum w Kąclowej” zaginął klucz od samochodu widoczny na zdjęciu. Jeśli ktoś go znalazł proszę o zwrot do kasy sklepu. Dla uczciwego znalazcy przewidziano nagrodę.

dowod_rejestracyjny_zagubiono

Zaginęły dokumenty wraz z prawem jazdy. Na znalazcę czeka nagroda!

Zaginął dowód rejestracyjny do Renault Megane III, o numerze KNS 4949F. W środku znajduję się polisa OC samochodu oraz prawo jazdy osoby, która pożyczyła ten samochód. Znalazcę bardzo proszę o kontakt, nr tel: 510418798. Na znalazcę czeka nagroda.

harddrive-2619020_960_720

Odzyskiwanie danych – Grybów, Bobowa, Gorlice, Nowy Sącz, Jasło

Świadczymy usługi związane z odzyskiwaniem danych z dysków twardych, kart pamięci, pamięci przenośnych (pendrive) i innych elektronicznych nośników informacji. Specjalizujemy się w uszkodzeniach logicznych.

indeks

Poszukujemy księgowej lub firmy która rozliczy małą firmę za 2017 rok

Poszukujemy firmy, która rozliczy do 30 kwietnia 2018 roku cały poprzedni rok w małej firmie. Miesięcznie 10-25 dokumentów. Rachunkowość uproszczona. Bez kasy fiskalnej. Brak samochodu czy kosztów związanych z transportem. Jedynie jest kilka amortyzacji sprzętu elektrofonicznego.

Bilbord_TLC praca_grybow24

Gorlicka firma TLC szuka pracowników!

Międzynarodowa firma działającą w sektorze produkcji lekkich konstrukcji stalowych zatrudni, osoby na stanowiska:

Oddam 6-tygodniowego pieska w dobre ręce!

Oddam małego pieska w dobre ręce!

Oddam w dobre ręce 6 tygodniowego bardzo sympatycznego pieska, ponieważ nie mogę go zatrzymać u siebie. Chętnych proszę o kontakt pod nr telefonu 667 116 199. Pieska można odebrać w Grybowie.      


Partnerzy i reklamodawcy: