Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
czwartek 22 sierpnia 2019

Upamiętnili likwidację grybowskiego getta (TV)

mIMG_0265

W miniony czwartek, przedstawiciele gminy wyznaniowej żydowskiej, samorządowcy oraz mieszkańcy spotkali się w Białej Niżnej, aby po raz pierwszy w historii upamiętnić wydarzenia związane z 73 rocznicą likwidacji grybowskiego getta.

Dokładnie 20 sierpnia 1942 roku Niemcy wywieźli grybowskich Żydów do Nowego Sącza a potem do obozu Zagłady w Bełżcu. Około 360 osób – najsłabszych, zastrzelono w lesie w Białej Niżnej. Po wojnie wybudowano w tym miejscu grób – pomnik upamiętniający tę zbrodnię.

Wraz z upływem lat nikt uroczyście nie upamiętniał daty likwidacji getta w Grybowie. Sytuacja ta zmieniła się 20 sierpnia 2015 roku kiedy to grupa młodych osób członków Sądeckiego Sztetlu postanowiła zorganizować uroczystość upamiętniającą wydarzenia sprzed 73 lat. Na spotkanie zaproszono przedstawicieli wyznaniowej gminy żydowskiej z Krakowa, naczelnego rabina Eliezera Gurary , burmistrza Grybowa Pawła Fydę, wójta gminy Grybów Piotra Kroka oraz mieszkańców. Zebrani złożyli wieńce oraz zapalili znicze na zbiorowej mogile.

W czasie spotkania został odczytany list  ostatniego żyjącego żyda z terenu Grybowa Leona Szargina mieszkającego w USA. Przybliżono także opisy likwidacji getta zgromadzone przez lokalnego historyka Kamila Kmaka.

– Przede wszystkim jestem wdzięczny za organizacje rocznicy władzom, ale równocześnie dwóm osobom: Panu Połomskiemu i Panu Kmakowi – mówi Tadeusz Jakubowicz przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. – Cieszę się właśnie, że widziałem sporo młodych ludzi, którzy tutaj przyszli. Jeśli młodzi ludzie tym miejscem będą zainteresowani to jestem z nich dumny. Bo wiem, że pamięć o tych, którzy tutaj żyli, mieszkali będzie żyć w nas. Ale równocześnie, my ich w tym momencie przywołujemy, że oni żyją, bo my o nich pamiętamy. Już od kilku lat moim marzeniem było uruchomienie trasy chasydzkiej między Nowym Sączem, Grybowem, Gorlicami, Bobową. Bardzo późno dowiedziałem się, że hierarchicznie jeśli ktoś najpierw nie był rabinem w Grybowie, to nie mógł być rabinem w Bobowej, Nowym Sączu czy Gorlicach. Opowiedział mi o tym, 2-3 lata temu człowiek, który pochodził z Dobrej a przyjeżdżał do Nowego Sącza. W swoim działaniu założyłem sobie takie trzy, najważniejsze dla mnie rzeczy: człowiek, cmentarz, synagoga. I próbuje wszystko zrobić, aby tych trzech rzeczy dopilnować. Mam już swoje lata, też przeszedłem to piekło jako młody człowiek. Byłem w getcie, w obozie, dwa lata w lesie. Nigdy z moich ust nie padło słowo „antysemita”. Brzydzę się tym słowem, trzeba się nad nim dość poważnie zastanowić, jeśli się o tym mówi. Ja sam nie wiem, jakbym się zachował w odwrotnej sytuacji, gdyby ktoś zapukał do moich drzwi i prosił „błagam, przechowaj mnie, bo mnie żandarmi gonią” wiedząc co mnie i moją rodzinę może czekać. Rodzina u Żydów jest szczególnie spójna. To się łatwo mówi. Ja to powiedziałem w Stanach jak był zjazd Żydów krakowskich. Oni czują tę zadrę. Jest taka nostalgia u tych ludzi. Ja mam jeden jedyny żal do Polaków, nie ukrywam tego, że niepotrzebnie, często nic z tego nie mając, palcami wskazywali Żydów Niemcom. Bo Niemcy by mieli dużo większe trudności wychwycenia takiej ilości, którą zlikwidowali.”

Wydarzenie na skraju lasu w Białej Niżnej skomentował także Łukasz Połomski, przedstawiciel Sądeckiego Sztetlu, organizator: – Ta uroczystość wynika z potrzeby pamięci o tym miejscu. O tej zbrodni, która się tutaj wydarzyła. Co roku zapalałem z moimi znajomymi tutaj znicze. W tamtym roku zorganizowaliśmy z Fundacją Nominaro, z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Nowym Sączu obchody likwidacji getta nowosądeckiego, największego getta w regionie. Poczułem potrzebę zadbania też o inne miasta. Pierwsze miejsce to była oczywiście Biała Niżna i Grybów. Jest to miejsce szczególne przez tą egzekucję, której tutaj dokonano – zamordowano w tym miejscu 360 osób. Zorganizowaliśmy podobne rocznicowe spotkania w Gorlicach, Starym Sączu. 23 sierpnia w Nowym Sączu odbędą się centralne obchody likwidacji getta nowosądeckiego. Do organizacji przyczyniła się na pewno gmina wyznaniowa żydowska w Krakowie. Kiedy tam zadzwoniłem i rzuciłem pomysł zorganizowania takich uroczystości spotkałem się z wielką życzliwością Pana Prezesa Tadeusza Jakubowicza i rabina Urarego. Przed wszystkim Pan Kmak, znawca lokalnej historii, który zrobił kawał dobrej roboty nad spropagowaniem tego wydarzenia i współorganizacją. To także Fundacja Nominaro. To szereg osób, które zaangażowały się w to wydarzenie, począwszy od władz gminy i miasta Grybowa.


 

 

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Turystyka

Czy uda się zwiększyć ruch turystyczny w gminie i mieście Grybów?

m2-IMG_7699

Ziemia Grybowska ma ogromny potencjał turystyczny. Przebiegające przez jej teren szlaki I i II Wojny Światowej, obiekty Centrum Sportów Zimowych (trasy biegowe, nartorolokowe, korty, lodowisko, cały kompleks sportowo-rekreacyjny), zabytki architektury drewnianej czy nieskażony krajobraz przyrodniczy pozwalają stworzyć atrakcyjną ofertę, zwłaszcza dla klienta zagranicznego.

Reklama2

Hajduga - usługi ogólnobudowlane

Wydarzenia

Kamieniarstwo

Informator


Pogoda

Katalog firm
bednarz_plansza_filmy_v2

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

logo_polinwestycje_JPG_900x600

Pol-Inwestycje Andrzej Obrzut


tel: 881 328 135

mail: biuro@polinwestycje.pl

nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

logoprocalculo_jpg_male

Biuro Rachunkowe Pro Calculo


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

m_logo_mservice

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

logo_gabinet_stepien_ewa_tlo

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

atex-logo

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

ex2

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia
logo_smx_desing

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

m20190131_141231

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.

Logo OK Polska

Przedsiębiorstwo Budowlane szuka pracowników! Atrakcyjne warunki!

Firma OK-Polska Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o. z siedzibą w Gogolinie przy ul. Kasztanowej 2a zajmuje się realizacją konstrukcji żelbetowych na terenie: Niemiec, Holandii, Danii, Polski.

miniatura_Zestaw Renault + Naczepa przerzut

Ciągnik siodłowy Renault Premium 400 + naczepa do przerzutu ACTM

Do sprzedania zestaw: Ciągnik siodłowy Renault Premium 400 + Naczepa ACTM. Samochód sprawny, sporadycznie używany ze względu iż nie trudnimy się transportem, prowadzimy firmę budowlaną-posiadamy dwa przerzuty z czego jeden oferowany na niniejszym ogłoszeniu jest nam zbędny. Opony w dobrym stanie do jazdy.

dom_alabaster_sprzedaz_ptaszkowa_z_dzialka

Ptaszkowa: dom wolnostojący wraz z działką (16 arów) – OKAZJA

Do sprzedania dom wolnostojący (stan surowy zamknięty) wybudowany z projektu „Dom Alabaster” z wykonaną zmianą (zwiększono przestrzeń garażową dodając kotłownię). Dom leży na działce 16 arów, w bardzo dobrej lokalizacji tuż przy drodze krajowej nr 28 (Nowy Sącz-Grybów-Gorlice).

34138237_1022252667931540_1214332102351257600_n

Zagubiono kluczki od VW. Pomożecie? Czeka nagroda

Dnia 01 czerwca ok godz: 13 w sklepie „Delikatesy Centrum w Kąclowej” zaginął klucz od samochodu widoczny na zdjęciu. Jeśli ktoś go znalazł proszę o zwrot do kasy sklepu. Dla uczciwego znalazcy przewidziano nagrodę.

dowod_rejestracyjny_zagubiono

Zaginęły dokumenty wraz z prawem jazdy. Na znalazcę czeka nagroda!

Zaginął dowód rejestracyjny do Renault Megane III, o numerze KNS 4949F. W środku znajduję się polisa OC samochodu oraz prawo jazdy osoby, która pożyczyła ten samochód. Znalazcę bardzo proszę o kontakt, nr tel: 510418798. Na znalazcę czeka nagroda.

harddrive-2619020_960_720

Odzyskiwanie danych – Grybów, Bobowa, Gorlice, Nowy Sącz, Jasło

Świadczymy usługi związane z odzyskiwaniem danych z dysków twardych, kart pamięci, pamięci przenośnych (pendrive) i innych elektronicznych nośników informacji. Specjalizujemy się w uszkodzeniach logicznych.

indeks

Poszukujemy księgowej lub firmy która rozliczy małą firmę za 2017 rok

Poszukujemy firmy, która rozliczy do 30 kwietnia 2018 roku cały poprzedni rok w małej firmie. Miesięcznie 10-25 dokumentów. Rachunkowość uproszczona. Bez kasy fiskalnej. Brak samochodu czy kosztów związanych z transportem. Jedynie jest kilka amortyzacji sprzętu elektrofonicznego.

Bilbord_TLC praca_grybow24

Gorlicka firma TLC szuka pracowników!

Międzynarodowa firma działającą w sektorze produkcji lekkich konstrukcji stalowych zatrudni, osoby na stanowiska:


Partnerzy i reklamodawcy: